Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Vengetind AS

Org.nr. 931479857 · AS · Produksjon av dører og vinduer av metall · Oslo

Aksjene i Vengetind AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 250 974 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 34,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Vengetind AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 56,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,79 % av den samme verdien, så avkastningen er 71,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Vengetind AS?

Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 21,4 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (28,3 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 344 356 kr i inntektsåret 2025.

Hvordan har det gått med Vengetind AS?

Fra 2024 til 2025 økte egenkapitalen med 21,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 12,4 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 26,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 31,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 56,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (553 983 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 51,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 530 688 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 344 356 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Vengetind AS?

Vengetind AS eies til slutt av Rune Steve Hardersen (35,3 % gjennom RSH AS), Steinar Baard Spydevold (32,7 % gjennom Sbas AS), Øyvind Johannes Holtedahl (10,5 % gjennom Mantech AS), Hans Anders Nording (10,1 % gjennom Havstein AS → Staka Invest AS og N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Staka Invest AS) og Bjørn Kulseth Mjaaseth (8,9 %), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vengetind AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Rune Steve Hardersen gjennom RSH AS35,3 %12,3 mill. kr105 023 kr
Steinar Baard Spydevold gjennom Sbas AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Protector Forsikring ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) og 1 andre32,7 %11,4 mill. kr96 037 kr
Øyvind Johannes Holtedahl gjennom Mantech AS. Eier også aksjer i NRC Group ASA (under 0,01 %)10,5 %3,7 mill. kr18 983 kr
Hans Anders Nording gjennom Havstein AS → Staka Invest AS; N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Staka Invest AS10,1 %3,5 mill. kr17 434 kr
Bjørn Kulseth Mjaaseth. Eier også aksjer i Glittertind Infra AS (100 %)8,9 %3,1 mill. kr13 497 kr
Marius Andreassen Hansen gjennom Havstein AS → 1473 Invest AS; N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → 1473 Invest AS1,3 %444 701 kr0 kr
Erlend Østerås gjennom Havstein AS → Østerås Holding AS; N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Østerås Holding AS1,3 %444 701 kr0 kr
Verdigrunnlag
43,5 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
34,8 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
344 356 kr

Hendelser i eierkjeden

  • VENGETIND AS delte anslagsvis ut 3,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−1,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i VENGETIND AS økte med 28,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i VENGETIND AS økte fra 154 450 til 200 065 i 2025, og 4 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • RHAR INVEST AS gikk fra 43,4 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • ATLE BERGILL AS gikk fra 7,8 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • GEIR WEDDING BERGH gikk fra 3,9 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • CAMILLA HAMBERG gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • VLADIMIR JOZIN gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • RSH AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (16,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23,9 mill. kr).
  • Finansinntektene i RSH AS steg fra 1,9 mill. kr i 2024 til 14,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • RSH AS gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
  • Finansinntektene i SBAS AS steg fra 476 557 kr i 2024 til 4,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SBAS AS gikk fra 12,5 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i HAVSTEIN AS økte med 5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i HAVSTEIN AS steg fra 256 kr i 2024 til 2,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HAVSTEIN AS gikk fra 8,3 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i VENGETIND AS økte med 15,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i VENGETIND AS økte fra 30 000 til 154 450 i 2024, og 10 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • RSH AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • RSH AS delte anslagsvis ut 750 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr).
  • RSH AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2024.
  • RSH AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.
  • SBAS AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.
  • MANTECH AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,8 mill. kr).

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.