Anslag · inntektsår 2025
Fossum Sol 1 AS
Org.nr. 931120220 · AS · Produksjon av elektrisitet fra solenergi · Skien
Aksjene i Fossum Sol 1 AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 901 172 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Fossum Sol 1 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 57 082 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Fossum Sol 1 AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 57 082 kr. Bankinnskuddene falt med 357 146 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 887 984 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Fossum Sol 1 AS?
Fossum Sol 1 AS eies til slutt av Personlig eier A (33,3 % gjennom Løvenskiold-Fossum Kraft AS → HSL Holding AS), Statkraft SF (22,2 % gjennom Skagerak Kraft AS → Skagerak Energi AS → Statkraft Industrial Holding AS → Statkraft AS), Skien Kommune (5,1 % gjennom Skagerak Kraft AS → Skagerak Energi AS), Porsgrunn Kommune (4,9 % gjennom Skagerak Kraft AS → Skagerak Energi AS) og The Bank Of New York Mellon Sa/NV (3,3 % gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Fossum Sol 1 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Løvenskiold-Fossum Kraft AS → HSL Holding AS | 33,3 % | 300 391 kr | 0 kr |
| Statkraft SF gjennom Skagerak Kraft AS → Skagerak Energi AS → Statkraft Industrial Holding AS → Statkraft AS | 22,2 % | 200 115 kr | – |
| Skien Kommune gjennom Skagerak Kraft AS → Skagerak Energi AS | 5,1 % | 45 693 kr | – |
| Porsgrunn Kommune gjennom Skagerak Kraft AS → Skagerak Energi AS | 4,9 % | 44 555 kr | – |
| The Bank Of New York Mellon Sa/NV gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA | 3,3 % | 30 143 kr | – |
| Morgan Stanley & Co. Int. PLC. gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA | 2,4 % | 21 996 kr | – |
| Personlig eier B gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA → Havfonn AS → Snefonn 3 AS; Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA → Snefonn AS | 1,9 % | 16 702 kr | 0 kr |
| The Northern Trust Comp, London BR gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA | 1,7 % | 14 989 kr | – |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA | 1,7 % | 14 882 kr | – |
| Personlig eier C gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Aga AS | 1,6 % | 14 195 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Kka AS | 1,6 % | 14 195 kr | 0 kr |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA | 1,2 % | 10 907 kr | – |
| Bamble Kommune gjennom Skagerak Kraft AS → Skagerak Energi AS | 1,1 % | 10 028 kr | – |
| Ubs AG gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA | 1,1 % | 9 804 kr | – |
| Personlig eier E gjennom Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS; Cloudberry Production AS → Cloudberry Clean Energy ASA → Havfonn AS → Solfonn AS | 0,9 % | 7 793 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 1,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 901 172 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- CLOUDBERRY PRODUCTION AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i RAMSLIÅNA KRAFTVERK AS i 2025.
- CLOUDBERRY PRODUCTION AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SKÅRÅNA KRAFT AS i 2025.
- CLOUDBERRY PRODUCTION AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BØEN KRAFT AS i 2025.
- CLOUDBERRY PRODUCTION AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TINNKRAFT AS i 2025.
- CLOUDBERRY PRODUCTION AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i RE ENERGI AS i 2025.
- CLOUDBERRY PRODUCTION AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i FORTE ENERGY NORWAY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i CLOUDBERRY CLEAN ENERGY ASA økte med 342,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SKAGERAK KRAFT AS delte anslagsvis ut 1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,7 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,4 mrd. kr).
- SKAGERAK ENERGI AS delte anslagsvis ut 571,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (176,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,9 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i LØVENSKIOLD-FOSSUM KRAFT AS økte med 20,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SKAGERAK KRAFT AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,7 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,7 mrd. kr).
- SKAGERAK ENERGI AS delte anslagsvis ut 738,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (783,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,2 mrd. kr).
- SKAGERAK ENERGI AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i TELEFIBER AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Statkraft SF
- Eier: Skien Kommune
- Eier: Porsgrunn Kommune
- Eier: The Bank Of New York Mellon Sa/NV
- Eier: Morgan Stanley & Co. Int. PLC.
- Eier: The Northern Trust Comp, London BR
- Eier: Skandinaviska Enskilda Banken AB
- Eier: Skandinaviska Enskilda Banken AB
- Eier: Bamble Kommune
- Eier: Ubs AG
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.