Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Visma Resolve AS

Org.nr. 931095285 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Oslo

Aksjene i Visma Resolve AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 17,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Visma Resolve AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −49,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Visma Resolve AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 ble 8,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 124 546 kr i inntektsåret 2024. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 3,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Visma Resolve AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 7,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 9 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 250 407 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 8,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 65 917 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 155 653 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Visma Resolve AS?

Visma Resolve AS eies til slutt av Vanahall Pikco S.À R.L. (70,3 % gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS), Hornbeam Investment Pte LTD (13 % gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS), Bank Julius Baer & Co On Behalf Of (3,3 % gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS), Ardennes Investment S.À R.L., (3,1 % gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS) og CPPB Vivaldi Ii Europe S.À R.L. (1,9 % gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Visma Resolve AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Vanahall Pikco S.À R.L. gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)70,3 %12,2 mill. kr–
Hornbeam Investment Pte LTD gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)13 %2,3 mill. kr–
Bank Julius Baer & Co On Behalf Of gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)3,3 %579 215 kr–
Ardennes Investment S.À R.L., gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)3,1 %540 454 kr–
CPPB Vivaldi Ii Europe S.À R.L. gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,9 %335 720 kr–
Vega 2 S.À R.L. gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,8 %312 792 kr–
Gamnat Pte LTD gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,2 %207 142 kr–
Folketrygdfondet gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS0,9 %157 464 kr–
Personlig eier A gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS → Vind Equity AS → Vind Holding AS → Vind AS → Tungsten AS0,7 %113 395 kr0 kr
Jane Street Global Trading LLC gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,3 %52 132 kr–
Personlig eier B gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS → Roadtrip AS0,2 %29 921 kr0 kr
Sodium Uk Newco Limited gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,2 %29 879 kr–
Personlig eier C gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS → K Holen AS0,1 %23 283 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS → Vmin 5 AS → Effectuation Capital AS → Effectuation AS → Aphex Stinger AS0,1 %19 556 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Visma Norge Holding AS → Visma AS → Synaferd AS → Vmin 5 AS → Effectuation Capital AS → Effectuation AS → Modulation AS0,1 %19 556 kr0 kr
Verdigrunnlag
21,7 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
17,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
155 653 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i VISMA RESOLVE AS falt med 16,9 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • VISMA NORGE HOLDING AS delte anslagsvis ut 7 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (6,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,5 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,6 mrd. kr).
  • VISMA NORGE HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MYSTORE.NO AS i 2025.
  • VISMA NORGE HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BROKER AS i 2025.
  • VISMA NORGE HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EHRA TALENT SOLUTIONS AS i 2025.
  • VISMA NORGE HOLDING AS gikk fra 99,8 % til 0 % av aksjene i ADMINCONTROL AS i 2025.
  • VISMA AS delte anslagsvis ut 6,1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (14,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (16,8 mrd. kr).
  • Finansinntektene i SYNAFERD AS steg fra 77,5 mill. kr i 2024 til 6,2 mrd. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i VISMA RESOLVE AS falt med 4,7 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • VISMA NORGE HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,9 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,9 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,1 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i SYNAFERD AS økte med 75,4 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • VMIN 5 AS delte anslagsvis ut 15,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−152 000 kr) pluss årsresultatet 2024 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−14,1 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i VMIN 5 AS økte med 4,6 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.