Anslag · inntektsår 2025
Irish Homes AS
Org.nr. 931050869 · AS · Uoppgitt · Oslo
Aksjene i Irish Homes AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 46 936 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 36,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Irish Homes AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 26,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,8 % av den samme verdien, så avkastningen er 32,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Irish Homes AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 574 824 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 22,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 690 367 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 217 513 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Irish Homes AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 41,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 2,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 11,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 19,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (576 890 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 222 817 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 358 595 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Irish Homes AS?
Irish Homes AS eies til slutt av Stoneweg Ireland Limited (18,5 %), Christian Martin Falster (10,7 % gjennom Rostopp AS), Martin Siem (8,5 % gjennom M3 Management AS → M3 Holding AS → Boulder Holding AS og M3 Boliger Invest AS → M3 Holding AS → Boulder Holding AS og Boulder Holding AS), Marius Erik Falster (8,5 % gjennom M3 Management AS → M3 Holding AS → Nora Holding AS og M3 Boliger Invest AS → M3 Holding AS → Nora Holding AS og Expo Property AS → M3 Næring AS → Nora Holding AS) og Stiftelsen Ombord (6,6 % gjennom Halfdan Holme AS → Ischias Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Irish Homes AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Stoneweg Ireland Limited (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 18,5 % | 6,7 mill. kr | – |
| Christian Martin Falster gjennom Rostopp AS. Eier også aksjer i Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Sats ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) | 10,7 % | 3,8 mill. kr | 20 854 kr |
| Martin Siem gjennom M3 Management AS → M3 Holding AS → Boulder Holding AS; M3 Boliger Invest AS → M3 Holding AS → Boulder Holding AS; Boulder Holding AS. Eier også aksjer i Aqua Bio Technology ASA (1,75 %), Odden Småbåthavn AS (1,49 %), Cultura Sparebank (0,1 %), Atea ASA (under 0,01 %) | 8,5 % | 3,1 mill. kr | 13 041 kr |
| Marius Erik Falster gjennom M3 Management AS → M3 Holding AS → Nora Holding AS; M3 Boliger Invest AS → M3 Holding AS → Nora Holding AS; Expo Property AS → M3 Næring AS → Nora Holding AS. Eier også aksjer i Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 8,5 % | 3,1 mill. kr | 13 041 kr |
| Stiftelsen Ombord gjennom Halfdan Holme AS → Ischias Invest AS | 6,6 % | 2,4 mill. kr | – |
| Thomas Wilhelmsen gjennom Kiro Invest AS. Eier også aksjer i Titus Invest AS (100 %), Mitts Holding AS (100 %), Toluma Invest AS (2,54 %), AS Cetus (1,08 %), Skips AS Tudor (1 %) og 5 andre | 3,1 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Maria Børge-Ask Bjelland gjennom M3 Management AS → M3 Holding AS → Bjelland Holding AS; M3 Boliger Invest AS → M3 Holding AS → Bjelland Holding AS; Expo Property AS → M3 Næring AS → Bjelland Holding AS | 2,8 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Morten Børge-Ask Bjelland gjennom M3 Management AS → M3 Holding AS → Bjelland Holding AS; M3 Boliger Invest AS → M3 Holding AS → Bjelland Holding AS; Expo Property AS → M3 Næring AS → Bjelland Holding AS. Eier også aksjer i Eam Solar AS (under 0,01 %) | 2,8 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Ole Kristoffer Vedal gjennom Plus Invest AS | 2,8 % | 998 793 kr | 0 kr |
| Per Baumann gjennom Punte Holding AS. Eier også aksjer i Baumann Invest AS (16,67 %) | 2,8 % | 998 793 kr | 0 kr |
| Georg Johan Espe gjennom Sjog AS | 2,8 % | 998 793 kr | 0 kr |
| Christian Wolff gjennom Sigli AS. Eier også aksjer i Nerak Invest AS (70 %), Teros AS (41,67 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %), Solstad Maritime ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 2,4 % | 848 974 kr | 0 kr |
| Espen Bruusgaard Herud gjennom Jem AS → Eskaler AS; Eskaler AS. Eier også aksjer i C Sundtsgt 19 AS (0,71 %) | 2,3 % | 832 328 kr | 0 kr |
| Marius Christian Herud gjennom Hilma Invest AS; Jem AS → Marher Invest AS. Eier også aksjer i Herberg Invest AS (33,33 %), Eiendomshuset Malling & Co AS (5 %), C Sundtsgt 19 AS (0,98 %), Cloudberry Clean Energy ASA (0,01 %) | 2,2 % | 782 388 kr | 0 kr |
| Erich Alexander Selvaag Holte gjennom Paca Invest AS → Herax Holding AS. Eier også aksjer i Lene Holding AS (16,65 %) | 1,7 % | 614 864 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 45,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 36,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 358 595 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i IRISH HOMES AS falt med 42,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- JEM AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i IRISH HOMES AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Finansinntektene i ROSTOPP AS steg fra 4 389 kr i 2024 til 2,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HALFDAN HOLME AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i PARITEE HOLDING AS i 2025.
- M3 HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i M3 NÆRING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i KIRO INVEST AS falt med 56,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- IRISH HOMES AS delte anslagsvis ut 22,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−368 557 kr) pluss årsresultatet 2024 (25,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,8 mill. kr).
- Finansinntektene i IRISH HOMES AS steg fra 75 187 kr i 2023 til 27,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- M3 HOLDING AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (38,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (47,9 mill. kr).
- Finansinntektene i M3 HOLDING AS steg fra 5 mill. kr i 2023 til 17 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- M3 HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i M3 UTVIKLING AS i 2024.
- M3 HOLDING AS gikk fra 100 % til 94 % av aksjene i M3 MANAGEMENT AS i 2024.
- M3 HOLDING AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i M3 BOLIGER AS i 2024.
- M3 HOLDING AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i M3 BOLIGER 1 AS i 2024.
- M3 HOLDING AS gikk fra 45 % til 5 % av aksjene i M3 FORBES AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i KIRO INVEST AS falt med 40 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- M3 HOLDING AS delte anslagsvis ut 60,3 mill. kr for 2023, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2022 (96 mill. kr) pluss årsresultatet 2023 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2023 (38,7 mill. kr).
- Finansinntektene i M3 HOLDING AS steg fra 163 067 kr i 2022 til 5 mill. kr i 2023. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Stiftelsen Ombord
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.