Anslag · inntektsår 2025
Tacoma Trader AS
Org.nr. 930929719 · AS · Utenriks sjøfart med gods · Oslo
Aksjene i Tacoma Trader AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 7 734 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 18 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Tacoma Trader AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Tacoma Trader AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1 861 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 326 127 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Tacoma Trader AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1 861 kr. Bankinnskuddene falt med 73 213 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 261 784 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 18 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 161 388 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 162 725 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Tacoma Trader AS?
Tacoma Trader AS eies til slutt av Personlig eier A (11,9 % gjennom Chamar AS), Personlig eier B (11,9 % gjennom Markstøl Invest AS), Bellaland Shipping LTD. (11,4 %), Personlig eier C (5,7 % gjennom Cenius AS) og Dutch Oceans Capital B.V. (5,7 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Tacoma Trader AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Chamar AS | 11,9 % | 2,1 mill. kr | 3 867 kr |
| Personlig eier B gjennom Markstøl Invest AS | 11,9 % | 2,1 mill. kr | 3 867 kr |
| Bellaland Shipping LTD. (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 11,4 % | 2,1 mill. kr | – |
| Personlig eier C gjennom Cenius AS | 5,7 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Dutch Oceans Capital B.V. (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,7 % | 1 mill. kr | – |
| Personlig eier D gjennom Herholdt AS | 5,7 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 5,7 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 5,7 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Valores AS | 5,7 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Esmar AS → Racce AS | 3,4 % | 618 259 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Esmar AS → Racce AS | 3,4 % | 618 259 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Huitfeldt Holding AS | 2,9 % | 515 215 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Sanderberg AS | 2,9 % | 515 215 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Fortius AS | 1,3 % | 231 847 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Fortius AS | 1,3 % | 231 847 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 22,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 18 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 162 725 kr
Hendelser i eierkjeden
- CHAMAR AS gikk fra 23,8 % til 11,9 % av aksjene i TACOMA TRADER AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- CHAMAR AS delte anslagsvis ut 83 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (165,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (16,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (99,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i CHAMAR AS falt med 11,5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- CHAMAR AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i CHAMAR SHIPPING AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 23,8 % til 11,9 % av aksjene i TACOMA TRADER AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 14,9 % til 7,5 % av aksjene i ASKER LAGER INVEST AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 11,3 % til 5,8 % av aksjene i BRØNNØYSUND KONTORBYGG AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 4,9 % til 2,5 % av aksjene i HERCULES SUPPLY AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 4,6 % til 2 % av aksjene i BRUDELI GREEN MOBILITY AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 4,5 % til 2,2 % av aksjene i NORDIC PORTO AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 3 % til 0 % av aksjene i NORDIC CHEMTANKERS AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 3 % til 1,5 % av aksjene i UGLAND SUPRAMAX AS i 2025.
- CHAMAR AS gikk fra 2,3 % til 1,1 % av aksjene i VIBORG LOGISTICS DENMARK AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i MARKSTØL INVEST AS økte med 11,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ESMAR AS delte anslagsvis ut 35 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (531,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (101,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (597,6 mill. kr).
- ESMAR AS gikk fra 9,5 % til 0 % av aksjene i FACTORING FINANS, ET DATTERSELSKAP AV BRAGE FINANS AS i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 3,4 % til 2,2 % av aksjene i NORBIT ASA i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC GAS III AS i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i NORWEGIAN PSV III AS i 2025.
- RACCE AS delte anslagsvis ut 23,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (134,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (40 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151 mill. kr).
- CENIUS AS gikk fra 1,7 % til 0 % av aksjene i BARBUBUKTA EIENDOMSINVEST AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i CHAMAR AS falt med 10 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MARKSTØL INVEST AS gikk fra 18 % til 10 % av aksjene i NORSK RÅVARE AS i 2024.
- ESMAR AS delte anslagsvis ut 45,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (418 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (159,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (531,3 mill. kr).
- ESMAR AS gikk fra 5,3 % til 3,4 % av aksjene i NORBIT ASA i 2024.
- ESMAR AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i PARTANKERS XXIV AS i 2024.
- RACCE AS delte anslagsvis ut 18,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (98,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (55,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (134,8 mill. kr).
- Finansinntektene i RACCE AS steg fra 7,6 mill. kr i 2023 til 55,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.