Anslag · inntektsår 2025
Lysenuten AS
Org.nr. 930835617 · AS · Engroshandel med maskinverktøy · Vindafjord
Aksjene i Lysenuten AS gir de 10 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Lysenuten AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 21 258 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Lysenuten AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 21 258 kr. Bankinnskuddene falt med 20 071 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 4 186 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 0 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Lysenuten AS?
Lysenuten AS eies til slutt av Personlig eier A (50 % gjennom Ståle Fatland Invest AS → Ståle Fatland Holding AS), Personlig eier B (16,7 % gjennom Underbakka Invest AS → Underbakka Holding AS), Personlig eier C (5 % gjennom Hommersåk Invest AS → Hommersåk Holding AS → VKS AS), Personlig eier D (5 % gjennom Hommersåk Invest AS → Hommersåk Holding AS → VKS AS) og Personlig eier E (5 % gjennom Hommersåk Invest AS → Hommersåk Holding AS → VKS AS), og 5 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Lysenuten AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Ståle Fatland Invest AS → Ståle Fatland Holding AS | 50 % | 804 898 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Underbakka Invest AS → Underbakka Holding AS | 16,7 % | 268 299 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Hommersåk Invest AS → Hommersåk Holding AS → VKS AS | 5 % | 80 311 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Hommersåk Invest AS → Hommersåk Holding AS → VKS AS | 5 % | 80 311 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Hommersåk Invest AS → Hommersåk Holding AS → VKS AS | 5 % | 80 311 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Kålhaugen Invest AS → Kålhaugen Holding AS → Ivs AS | 5 % | 80 222 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Kålhaugen Invest AS → Kålhaugen Holding AS → Ivs AS | 5 % | 80 222 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Kålhaugen Invest AS → Kålhaugen Holding AS → Ivs AS | 5 % | 80 222 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Kålhaugen Invest AS → Kålhaugen Holding AS | 1,7 % | 27 635 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Hommersåk Invest AS → Hommersåk Holding AS | 1,7 % | 27 367 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1,6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- STÅLE FATLAND INVEST AS delte anslagsvis ut 32,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (163,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (32,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (163,4 mill. kr).
- HOMMERSÅK INVEST AS delte anslagsvis ut 11,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (58,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (58,6 mill. kr).
- HOMMERSÅK HOLDING AS delte anslagsvis ut 10,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (33,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (13,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (37,3 mill. kr).
- KÅLHAUGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 11,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (58,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (58,6 mill. kr).
- KÅLHAUGEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (39 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (13,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (44,6 mill. kr).
- STÅLE FATLAND INVEST AS delte anslagsvis ut 54,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (163,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (54,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (163,3 mill. kr).
- HOMMERSÅK INVEST AS delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (54,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (18,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (58,9 mill. kr).
- HOMMERSÅK HOLDING AS delte anslagsvis ut 8,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (26,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (33,7 mill. kr).
- KÅLHAUGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (54,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (18,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (58,9 mill. kr).
- KÅLHAUGEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (28,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (39 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Fatland Engros AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.