Anslag · inntektsår 2025
Enrx AS
Org.nr. 930400580 · AS · Produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer · Skien
Aksjene i Enrx AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 590 694 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 115,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Enrx AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 30,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 35,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Enrx AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 26,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Enrx AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 26,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 7 000 kr og den langsiktige gjelden økte med 61,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 58,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 29,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 97,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Enrx AS?
Enrx AS eies til slutt av Trine Must (12,5 % gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal og Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA), Erik Christian Must (12,5 % gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS og Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA), Charlotte Bergesen (8,4 % gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS og Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS), Cathrine Ulrichsen (7,3 % gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS og Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS) og Victor Johannes Ulrichsen Vigsnæs (6 % gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Enrx AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Trine Must gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA. Eier også aksjer i NHST Holding AS (0,19 %), Gyldendal ASA (0,14 %), Polaris Media ASA (0,12 %), Veidekke ASA (0,04 %), Kongsberg Gruppen ASA (0,03 %) og 4 andre | 12,5 % | 14,4 mill. kr | 126 082 kr |
| Erik Christian Must gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA. Eier også aksjer i Spond AS (2,2 %), Gyldendal ASA (0,4 %), NHST Holding AS (0,2 %), Polaris Media ASA (0,16 %), Rec Silicon Holdings AS (0,08 %) og 5 andre | 12,5 % | 14,4 mill. kr | 126 054 kr |
| Charlotte Bergesen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS. Eier også aksjer i Gumøy Golf AS (0,43 %) | 8,4 % | 9,7 mill. kr | 79 242 kr |
| Cathrine Ulrichsen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS | 7,3 % | 8,4 mill. kr | 66 595 kr |
| Victor Johannes Ulrichsen Vigsnæs gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %) | 6 % | 7 mill. kr | 51 906 kr |
| Morten Sigval Bergesen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 2 AS → Breifonn 2 AS. Eier også aksjer i Viking Growth 33 AS (1,04 %), Gumøy Golf AS (0,43 %), Itera ASA (under 0,01 %), Scatec ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 4 andre | 4,3 % | 4,9 mill. kr | 31 782 kr |
| Breifonn Holding AG gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Breifonn AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4,1 % | 4,7 mill. kr | – |
| Henrik Bergesen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Langfonn AS. Eier også aksjer i Havfonn Holding AS (100 %), Irecommend AS (10,02 %) | 4,1 % | 4,7 mill. kr | 29 860 kr |
| Caroline Ulrichsen Svendsen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Cus Invest AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %) | 3,9 % | 4,5 mill. kr | 26 991 kr |
| Henrik Ulrichsen Svendsen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Us Invest AS. Eier også aksjer i Endúr ASA (0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Nekkar ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %) | 3,9 % | 4,5 mill. kr | 26 991 kr |
| Morten Sigval Bergesen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 3 AS. Eier også aksjer i Snefonn AS (86,65 %), NHST Holding AS (0,02 %) | 3,7 % | 4,3 mill. kr | 25 191 kr |
| Kjell Christian Ulrichsen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Kamul AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS. Eier også aksjer i Kcu Invest AS (100 %), Aker ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 1,8 mill. kr | 0 kr |
| Marianne Ulrichsen gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS; Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS. Eier også aksjer i Tinkas AS (100 %) | 1,5 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Folketrygdfondet gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA | 1,3 % | 1,5 mill. kr | – |
| Svanhild og Arne Musts Fond for Medisinsk Forskning Sti gjennom Enrx Holding AS → Enrx Group AS → Arendals Fossekompani ASA | 1,1 % | 1,3 mill. kr | – |
- Verdigrunnlag
- 144 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 115,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- ENRX AS delte anslagsvis ut 48,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (129 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (26,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (106,8 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENRX GROUP AS økte med 474,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i FUTURE MATERIALS AS i 2025.
- Finansinntektene i MUST INVEST AS steg fra 25,3 mill. kr i 2024 til 793,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MUST INVEST AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i NORKON AS i 2025.
- ENRX AS delte anslagsvis ut 67,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (133,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (62,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (129 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENRX GROUP AS økte med 29,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA delte anslagsvis ut 192 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr).
- Finansinntektene i ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA steg fra 267,7 mill. kr i 2023 til 3,5 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VERGIA AS i 2024.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- Finansinntektene i ULFOSS INVEST AS steg fra 133 mill. kr i 2023 til 763,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ULFOSS INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- HAVFONN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.