Anslag · inntektsår 2025
AS Bolaks
Org.nr. 930391328 · AS · Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann · Bjørnafjorden
Aksjene i AS Bolaks gir de 15 personlige eierne anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 202,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener AS Bolaks mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 3,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 4,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i AS Bolaks?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 30,4 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 4,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med AS Bolaks?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 30,4 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 17,3 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 35,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 25 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3,5 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 189,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier AS Bolaks?
AS Bolaks eies til slutt av Johan Holmefjord (9,7 % gjennom Bolaks Group AS → Joho Invest AS), Tove Marit Holmefjord (9,7 % gjennom Bolaks Group AS → Tomahawk AS), Eli Merete Holmefjord (9,5 % gjennom Bolaks Group AS → Eth Invest AS), Siv Mette Holmefjord (6,9 % gjennom Bolaks Group AS → Se-Es AS) og Karina Antonsen Hjelle (4,8 % gjennom Bolaks Group AS → Promare AS → Exmare AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av AS Bolaks?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Johan Holmefjord gjennom Bolaks Group AS → Joho Invest AS. Eier også aksjer i Salmar ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 9,7 % | 19,6 mill. kr | 178 148 kr |
| Tove Marit Holmefjord gjennom Bolaks Group AS → Tomahawk AS. Eier også aksjer i Multiconsult ASA (0,03 %) | 9,7 % | 19,6 mill. kr | 178 148 kr |
| Eli Merete Holmefjord gjennom Bolaks Group AS → Eth Invest AS. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (0,01 %) | 9,5 % | 19,2 mill. kr | 174 617 kr |
| Siv Mette Holmefjord gjennom Bolaks Group AS → Se-Es AS. Eier også aksjer i Palestinabutikken i Bergen AS (0,77 %), Kolonialen AS (0,03 %), Sævareid Bruk AS (0,01 %), Klassekampen AS (under 0,01 %) | 6,9 % | 13,9 mill. kr | 121 665 kr |
| Karina Antonsen Hjelle gjennom Bolaks Group AS → Promare AS → Exmare AS. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %) | 4,8 % | 9,8 mill. kr | 80 440 kr |
| Rune Antonsen gjennom Bolaks Group AS → Promare AS → Minted AS. Eier også aksjer i Voss Media House AS (20 %), Arribatec Group ASA (under 0,01 %), Atlantic Sapphire ASA (under 0,01 %), Norconsult ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 4,8 % | 9,8 mill. kr | 80 440 kr |
| Bjørn Magne Holmefjord gjennom Bolaks Group AS → Egisol AS. Eier også aksjer i Sævareid Bruk AS (0,01 %), Unite Global AS (under 0,01 %) | 4,8 % | 9,6 mill. kr | 78 699 kr |
| Einar Holmefjord gjennom Bolaks Group AS → Einar Resource Group AS. Eier også aksjer i Sævareid Bruk AS (0,01 %) | 4,1 % | 8,4 mill. kr | 65 959 kr |
| Ivar Holmefjord gjennom Bolaks Group AS → Green Salmon AS. Eier også aksjer i Green Sea AS (100 %), Wind And Wave AS (100 %), Sustainable Salmon AS (30 %), Oncoinvent ASA (0,51 %), Austevoll Seafood ASA (0,02 %) og 8 andre | 4 % | 8,2 mill. kr | 64 132 kr |
| Liv Kristin Holmefjord gjennom Bolaks Group AS → P2H Invest AS. Eier også aksjer i P2H Invest Holding AS (40 %) | 3,9 % | 7,8 mill. kr | 60 699 kr |
| Reidun Holmefjord Børve gjennom Bolaks Group AS → TRB Holding AS | 3,9 % | 7,8 mill. kr | 60 463 kr |
| Ingrid Holmefjord Vervik gjennom Bolaks Group AS → Holmefjord Vervik Invest AS → Ihv Invest AS. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %) | 3,8 % | 7,7 mill. kr | 59 721 kr |
| Skjalg Eirik Holmefjord Vervik gjennom Bolaks Group AS → Holmefjord Vervik Invest AS → Sehv Invest AS | 3,8 % | 7,7 mill. kr | 59 721 kr |
| Oddvar Holmefjord Heen gjennom Bolaks Group AS → Holmsbo Holding AS. Eier også aksjer i Påsan Invest AS (100 %), Wilh. Wilhelmsen Holding ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %) | 2,3 % | 4,6 mill. kr | 28 181 kr |
| Anne-Maren Holmefjord Heen gjennom Bolaks Group AS → Holmsbo Holding AS | 2,2 % | 4,4 mill. kr | 26 834 kr |
- Verdigrunnlag
- 252,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 202,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- AS BOLAKS gikk fra 29 % til 19,3 % av aksjene i FISHLEC AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i PROMARE AS falt med 96,5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HOLMEFJORD VERVIK INVEST AS delte anslagsvis ut 95,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (101,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,8 mill. kr).
- AS BOLAKS delte anslagsvis ut 44,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (209,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (30,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (195,3 mill. kr).
- AS BOLAKS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BOLAKS LAND AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i PROMARE AS økte med 195 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eierandel i: Sævareid Holding AS
- Eierandel i: Aquazyme Technology AS
- Eierandel i: Fishlec AS
- Eierandel i: AS Sævareid Fiskeanlegg
- Eierandel i: Searis AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.