Anslag · inntektsår 2025
North Industries 1 AS
Org.nr. 930372552 · AS · Kjøp og salg av egen fast eiendom · Oslo
Aksjene i North Industries 1 AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 1,7 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 320,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i North Industries 1 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 12,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 26,3 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 7 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 4,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med North Industries 1 AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 9,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 75 809 kr. Det er i snitt tatt ut 13,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (5,6 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 277,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 3,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier North Industries 1 AS?
North Industries 1 AS eies til slutt av Anders Onarheim (21,9 % gjennom North Energy ASA → AB Investment AS og North Energy ASA og North Energy ASA → Liju Invest AS → AB Investment AS), Rachid Bendriss (10,8 % gjennom North Energy ASA → Celisa Capital AS), Didrik Leikvang (10,3 % gjennom North Energy ASA → Isfjorden AS og North Energy ASA), Einar Kristian Tveitå (2,2 % gjennom North Energy ASA) og Arvid Bakkane (1,9 % gjennom North Energy ASA), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av North Industries 1 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Anders Onarheim gjennom North Energy ASA → AB Investment AS; North Energy ASA; North Energy ASA → Liju Invest AS → AB Investment AS. Eier også aksjer i Gumøy Golf AS (0,43 %), Eiendomsspar AS (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 21,9 % | 70 mill. kr | 732 112 kr |
| Rachid Bendriss gjennom North Energy ASA → Celisa Capital AS. Eier også aksjer i Goodtech ASA (0,02 %) | 10,8 % | 34,7 mill. kr | 343 685 kr |
| Didrik Leikvang gjennom North Energy ASA → Isfjorden AS; North Energy ASA. Eier også aksjer i Polaris AS (100 %), Investeringsklubben NHHS AS (2,46 %), Rød Golf AS (0,3 %), Arribatec Group ASA (0,04 %) | 10,3 % | 33 mill. kr | 324 947 kr |
| Einar Kristian Tveitå gjennom North Energy ASA. Eier også aksjer i Panoro Energy ASA (0,36 %), Borgestad ASA (0,29 %), Norske Skog ASA (0,12 %), Wilh. Wilhelmsen Holding ASA (0,05 %) | 2,2 % | 6,9 mill. kr | 51 517 kr |
| Arvid Bakkane gjennom North Energy ASA. Eier også aksjer i Ensurge Micropower ASA (0,01 %) | 1,9 % | 6,1 mill. kr | 43 892 kr |
| Magne Amundsen gjennom North Energy ASA → Triomar AS | 1,8 % | 5,6 mill. kr | 38 882 kr |
| Jogeir Romestrand gjennom North Energy ASA → Rome AS | 1,7 % | 5,6 mill. kr | 38 450 kr |
| Steinar Grønland gjennom North Energy ASA. Eier også aksjer i Otello Corporation ASA (2,3 %), Saga Pure ASA (0,3 %), Nordic Financials ASA (0,24 %), Dolphin Drilling AS (0,04 %), Akastor ASA (0,01 %) og 1 andre | 1,7 % | 5,3 mill. kr | 35 514 kr |
| Jørn Olaf Eikanger gjennom North Energy ASA → Eikanger Invest AS. Eier også aksjer i Voim ASA (0,02 %) | 1,6 % | 5,2 mill. kr | 34 327 kr |
| Clearstream Banking S.A. gjennom North Energy ASA | 1,5 % | 4,7 mill. kr | – |
| Øyvin Anders Brøymer gjennom North Energy ASA → Intertrade Shipping AS. Eier også aksjer i DS AS Forto (5 %), Visit Invest AS (0,02 %), AS Vadheim Elektrochemiske Fabriker (0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Multiconsult ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 1,3 % | 4,2 mill. kr | 24 717 kr |
| Cathrine Brøymer gjennom North Energy ASA → Intertrade Shipping AS → Kongskilen AS | 1,3 % | 4,1 mill. kr | 23 417 kr |
| Anders Brøymer gjennom North Energy ASA → Intertrade Shipping AS → Kynna AS | 1,3 % | 4,1 mill. kr | 23 417 kr |
| Arnt Hagen gjennom North Energy ASA → Arnt Hagen Holding AS | 1,2 % | 3,9 mill. kr | 21 247 kr |
| Alta Kraftlag SA gjennom North Energy ASA → Origo Kapital AS; North Energy ASA | 1,1 % | 3,6 mill. kr | – |
- Verdigrunnlag
- 400,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 320,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3,5 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- NORTH ENERGY ASA gikk fra 2,9 % til 0 % av aksjene i THOR MEDICAL ASA i 2025.
- NORTH ENERGY ASA gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i NORTH ENERGY ASA i 2025.
- INTERTRADE SHIPPING AS delte anslagsvis ut 228,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (605,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,7 mrd. kr).
- INTERTRADE SHIPPING AS gikk fra 15,2 % til 0 % av aksjene i CARDINOR AS i 2025.
- INTERTRADE SHIPPING AS gikk fra 6,7 % til 3,7 % av aksjene i CHILIMOBIL AS i 2025.
- INTERTRADE SHIPPING AS gikk fra 5,5 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- INTERTRADE SHIPPING AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i SPINCHIP DIAGNOSTICS AS i 2025.
- NORTH INDUSTRIES 1 AS delte anslagsvis ut 17,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (17,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Finansinntektene i NORTH INDUSTRIES 1 AS steg fra 526 kr i 2023 til 18,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i NORTH ENERGY ASA steg fra 4,1 mill. kr i 2023 til 61,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- NORTH ENERGY ASA gikk fra 6,3 % til 2,9 % av aksjene i THOR MEDICAL ASA i 2024.
- NORTH ENERGY ASA gikk fra 1,9 % til 0 % av aksjene i HUNTER GROUP ASA i 2024.
- Finansinntektene i ISFJORDEN AS steg fra 222 879 kr i 2023 til 6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- INTERTRADE SHIPPING AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i KYOTO GROUP AS i 2024.
- INTERTRADE SHIPPING AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i BEERENBERG AS i 2024.
- TRIOMAR AS delte anslagsvis ut 954 001 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (17,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (20,7 mill. kr).
- Finansinntektene i TRIOMAR AS steg fra 1,2 mill. kr i 2023 til 4,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Clearstream Banking S.A.
- Eier: Alta Kraftlag SA
- Eierandel i: Reach Subsea ASA
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.