Anslag · inntektsår 2025
Surfact AS
Org.nr. 929856066 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Oslo
Aksjene i Surfact AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 141 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 9,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Surfact AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −58,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,66 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Surfact AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 7,5 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (16,7 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 98 456 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Surfact AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 7,5 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 34 997 kr og den langsiktige gjelden økte med 3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 156 145 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (128 510 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 9,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 76 299 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 79 882 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Surfact AS?
Surfact AS eies til slutt av Personlig eier A (18,2 % gjennom Hourglass AS), Personlig eier B (16,5 % gjennom Caminives AS), Personlig eier C (16,5 % gjennom Kyber AS), MP Pensjon PK (7,6 %) og Personlig eier D (4 % gjennom Yellowsun Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Surfact AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Hourglass AS | 18,2 % | 1,8 mill. kr | 141 kr |
| Personlig eier B gjennom Caminives AS | 16,5 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Kyber AS | 16,5 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| MP Pensjon PK | 7,6 % | 741 704 kr | – |
| Personlig eier D gjennom Yellowsun Holding AS | 4 % | 394 181 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Yellowsun Holding AS | 4 % | 394 181 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Ambema Management AS | 2,6 % | 253 402 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Follerås Holding AS | 2,5 % | 243 266 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Måsabjønn AS | 2,5 % | 243 266 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 2 % | 193 390 kr | 0 kr |
| Tekna Oslo Avdeling gjennom Fortress Fund 1 AS | 1,6 % | 157 140 kr | – |
| Personlig eier J gjennom Fenger Holding AS | 1,1 % | 107 314 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 1,1 % | 107 314 kr | 0 kr |
| Sparebank 1 Stiftelsen Østfold Akershus gjennom Fortress Fund 1 AS | 1,1 % | 104 759 kr | – |
| Personlig eier L gjennom Back Me Up AS | 1 % | 96 695 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 12,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 9,7 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 79 882 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SURFACT AS økte med 6,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i SURFACT AS økte fra 40 000 til 62 043 i 2025, og 35 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- SURFACT AS gikk fra 12,5 % til 2,3 % av aksjene i SURFACT AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SURFACT AS gikk fra 12,5 % til 2,3 % av aksjene i SURFACT AS i 2025.
- HOURGLASS AS delte anslagsvis ut 1,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (7,8 mill. kr).
- Bankinnskuddet i KYBER AS økte med 3,4 mill. kr i 2025, mens anleggsmidlene falt med 4 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- YELLOWSUN HOLDING AS gikk fra 12,5 % til 7,9 % av aksjene i SURFACT AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i FORTRESS FUND 1 AS økte med 13,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i STARTUPLAB FOUNDERS FUND IV AS falt med 10,5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SURFACT AS økte med 10 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- YELLOWSUN HOLDING AS gikk fra 25 % til 12,5 % av aksjene i SURFACT AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- YELLOWSUN HOLDING AS gikk fra 25 % til 12,5 % av aksjene i SURFACT AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i FORTRESS FUND 1 AS økte med 8,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i STARTUPLAB FOUNDERS FUND IV AS falt med 17,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- STARTUPLAB FOUNDERS FUND IV AS gikk fra 3,8 % til 0 % av aksjene i CELSIA AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: MP Pensjon PK
- Eier: Tekna Oslo Avdeling
- Eier: Sparebank 1 Stiftelsen Østfold Akershus
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.