Anslag · inntektsår 2025
Biota AS
Org.nr. 929776178 · AS
Aksjene i Biota AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 206 328 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Biota AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 288 945 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Biota AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 288 945 kr. Bankinnskuddene falt med 318 730 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 165 272 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Biota AS?
Biota AS eies til slutt av Val Fou AS (24 %), Norsk Luthersk Misjonssamband (24 % gjennom Val Pluss AS), Ivar Sandneseng (19,6 % gjennom Mekon Gruppen AS), Maria Sinkaberg Johnsen (4,3 % gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Sinkaberg Invest AS → Sinkaberg Johnsen Invest AS) og Gustav Magnar Witzøe (3,3 % gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Seafood Investment AS → Bewi Invest AS → Bekken Invest AS → Kvarv AS og Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Seafood Investment AS → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Kvarv AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Biota AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Val Fou AS | 24 % | 49 521 kr | – |
| Norsk Luthersk Misjonssamband gjennom Val Pluss AS | 24 % | 49 521 kr | – |
| Ivar Sandneseng gjennom Mekon Gruppen AS. Eier også aksjer i Technoyard AS (100 %) | 19,6 % | 40 436 kr | 0 kr |
| Maria Sinkaberg Johnsen gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Sinkaberg Invest AS → Sinkaberg Johnsen Invest AS. Eier også aksjer i SJ Invest08 AS (100 %), SJ Invest11 AS (100 %) | 4,3 % | 8 845 kr | 0 kr |
| Gustav Magnar Witzøe gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Seafood Investment AS → Bewi Invest AS → Bekken Invest AS → Kvarv AS; Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Seafood Investment AS → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Kvarv AS. Eier også aksjer i Fjord Marin Holding AS (97 %) | 3,3 % | 6 779 kr | 0 kr |
| Marit Dille gjennom Mekon Gruppen AS. Eier også aksjer i Steine Consulting AS (50 %), Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Torghatten Aqua AS (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 2,8 % | 5 777 kr | 0 kr |
| Sigurd Ystgaard gjennom Mekon Gruppen AS | 2,8 % | 5 777 kr | 0 kr |
| Tor Herdahl Sandneseng gjennom Mekon Gruppen AS. Eier også aksjer i Midt-Norsk Lydformidling AS (23,33 %) | 2,8 % | 5 777 kr | 0 kr |
| Svein Gustav Sinkaberg gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Sinkaberg Invest AS → Sink AS | 2,1 % | 4 428 kr | 0 kr |
| John-Ove Sinkaberg gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Sinkaberg Invest AS → Hansi Invest AS | 2,1 % | 4 425 kr | 0 kr |
| Oskar Hansvik Sinkaberg gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Sinkaberg Invest AS → Hansi Invest AS → Sinkaduce Invest AS. Eier også aksjer i Salmar ASA (under 0,01 %) | 2,1 % | 4 419 kr | 0 kr |
| Gustav Ulsund Sinkaberg gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Sinkaberg Invest AS → Sink AS → Gustav Sink AS | 1,1 % | 2 208 kr | 0 kr |
| Nora Ulsund Sinkaberg gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Sinkaberg Invest AS → Sink AS → Nora Sink AS | 1,1 % | 2 208 kr | 0 kr |
| Karl-Erik Bekken gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Seafood Investment AS → Bewi Invest AS → Bekken Invest AS → Keb Invest AS. Eier også aksjer i Filiis AS (49 %) | 0,9 % | 1 782 kr | 0 kr |
| Marianne Bekken gjennom Sinkaberg Drift AS → Sinkaberg AS → Seafood Investment AS → Bewi Invest AS → Bekken Invest AS → Marbek Invest AS | 0,9 % | 1 782 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 257 910 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 206 328 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- SINKABERG DRIFT AS delte anslagsvis ut 2,4 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,8 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (164,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (543,8 mill. kr).
- SINKABERG DRIFT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MARØY VIKING AS i 2025.
- SINKABERG DRIFT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SINKABERG NT145 AS i 2025.
- SINKABERG DRIFT AS gikk fra 66 % til 0 % av aksjene i SINKABERG EMILSEN AKVAMILJØ AS i 2025.
- SINKABERG DRIFT AS gikk fra 66 % til 0 % av aksjene i BINDALSSMOLT AS i 2025.
- SINKABERG DRIFT AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i AS AQUA i 2025.
- SINKABERG DRIFT AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i NORWAY SALMON AS i 2025.
- SINKABERG DRIFT AS gikk fra 41 % til 0 % av aksjene i FLATANGER SETTEFISK AS i 2025.
- SINKABERG INVEST AS delte anslagsvis ut 42,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (281,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (144,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (383,3 mill. kr).
- SINKABERG INVEST AS gikk fra 53,6 % til 0 % av aksjene i SINKABERG DRIFT AS i 2025.
- Finansinntektene i SEAFOOD INVESTMENT AS steg fra 193 175 kr i 2024 til 113,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SEAFOOD INVESTMENT AS gikk fra 44,4 % til 0 % av aksjene i SINKABERG DRIFT AS i 2025.
- MEKON GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OTTERSØYA MARITIME NÆRINGSPARK BYGG 5 AS i 2024.
- SINKABERG DRIFT AS delte anslagsvis ut 255,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (562,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,8 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i SEAFOOD INVESTMENT AS falt med 113,3 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
I eierkjeden
- Eier: Val Fou AS
- Eier: Norsk Luthersk Misjonssamband
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.