Anslag · inntektsår 2025
MSP AS
Org.nr. 929639030 · AS · Bearbeiding av metaller · Indre Fosen
Aksjene i MSP AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener MSP AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −8,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,54 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i MSP AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 641 377 kr, mest med nye penger fra eierne (1,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 55 072 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med MSP AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 641 377 kr. Bankinnskuddene økte med 1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 57 265 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 22 607 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 35 596 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier MSP AS?
MSP AS eies til slutt av Personlig eier A (30,6 % gjennom CNC-Holding AS → Pennasmia AS og CNC-Holding AS), Personlig eier B (12,6 % gjennom CNC-Holding AS), Personlig eier C (10,8 % gjennom CNC-Holding AS), Personlig eier D (6,7 % gjennom CNC-Holding AS → Biondi AS) og Personlig eier E (6 % gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Investitude AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av MSP AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom CNC-Holding AS → Pennasmia AS; CNC-Holding AS | 30,6 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom CNC-Holding AS | 12,6 % | 668 960 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom CNC-Holding AS | 10,8 % | 577 097 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom CNC-Holding AS → Biondi AS | 6,7 % | 354 041 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Investitude AS | 6 % | 317 561 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Bill Invest AS | 2,6 % | 138 439 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Kre Invest AS | 2,6 % | 138 439 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Siglo Invest AS | 2,6 % | 138 439 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Tome Invest AS | 2,6 % | 138 439 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Brekke Larsen AS | 2,5 % | 135 530 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Togunn Invest AS | 2,3 % | 120 987 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom CNC-Holding AS → Biondi AS | 1,7 % | 88 510 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Helift AS → Sun2h AS | 1,5 % | 80 289 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Helift AS → Hammerhead Technology AS | 1,5 % | 79 091 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom CNC-Holding AS → TCT Holding AS → Helift AS → Hhio AS | 1,5 % | 79 091 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 6,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 35 596 kr
Hendelser i eierkjeden
- TCT HOLDING AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (28,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (30,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (28,3 mill. kr).
- BIONDI AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (652 454 kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (732 154 kr).
- HELIFT AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i NORTH BRIDGE AGRI INVEST AS i 2025.
- INVESTITUDE AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i TRD CAMPUS HOLDING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i MSP AS økte med 1,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- CNC PRODUKTER AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MSP AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- TCT HOLDING AS delte anslagsvis ut 120,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (27,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (121,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (28,2 mill. kr).
- BIONDI AS delte anslagsvis ut 1,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (569 201 kr) pluss årsresultatet 2024 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (652 454 kr).
- INVESTITUDE AS gikk fra 15,5 % til 11,4 % av aksjene i SALVESEN & THAMS AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.