Anslag · inntektsår 2025
Havyard Ship Technology AS
Org.nr. 929585860 · AS · Bygging av sivile skip og flytende materiell · Hyllestad
Aksjene i Havyard Ship Technology AS gir de 90 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Havyard Ship Technology AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 69,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,63 % av den samme verdien, så avkastningen er 111,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Havyard Ship Technology AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 ble 450 035 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 61 321 kr i inntektsåret 2024. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 170 293 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Havyard Ship Technology AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 56,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 2,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 103 477 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 52,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 539 684 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 64 321 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Havyard Ship Technology AS?
Havyard Ship Technology AS eies til slutt av Personlig eier A (10,5 % gjennom Eqva ASA → Ilg AS), Apollo Asset Limited (5,2 % gjennom Eqva ASA), Personlig eier B (5,2 % gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Emini Invest AS og Eqva ASA → Emini Invest AS), Personlig eier C (5,2 % gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Innidimman AS og Eqva ASA → Innidimman AS) og Personlig eier D (4,3 % gjennom Eqva ASA → Egge & Øen AS → Mce Holding AS og Eqva ASA → Mce Holding AS og Eqva ASA → MTB Eiendomsutvikling AS → MTB Capital AS → Mce Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Havyard Ship Technology AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Eqva ASA → Ilg AS | 10,5 % | 861 750 kr | 0 kr |
| Apollo Asset Limited gjennom Eqva ASA | 5,2 % | 424 471 kr | – |
| Personlig eier B gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Emini Invest AS; Eqva ASA → Emini Invest AS | 5,2 % | 423 484 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Innidimman AS; Eqva ASA → Innidimman AS | 5,2 % | 423 484 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Eqva ASA → Egge & Øen AS → Mce Holding AS; Eqva ASA → Mce Holding AS; Eqva ASA → MTB Eiendomsutvikling AS → MTB Capital AS → Mce Holding AS | 4,3 % | 352 206 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → HSR Invest AS; Eqva ASA → HSR Invest AS | 4,1 % | 338 787 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Eqva ASA → Egge & Øen AS → Bjø Holding AS; Eqva ASA → MTB Eiendomsutvikling AS → MTB Capital AS → Bjø Holding AS | 3,7 % | 299 967 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Eqva ASA → Sandhei Holding AS | 3,5 % | 282 671 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Eqva ASA → Nordic Corporate Bank ASA → Pastis AS | 3,4 % | 281 065 kr | 0 kr |
| Canica Holding AG gjennom Eqva ASA → Nordic Corporate Bank ASA → Canica Invest AS → Canica AS → Tvist 3 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,3 % | 266 556 kr | – |
| Personlig eier I gjennom Eqva ASA → Nordic Corporate Bank ASA → Kistefos AS → AS Holding | 2,8 % | 228 265 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Eqva ASA → Nordic Corporate Bank ASA → Knut Axel Ugland Holding AS → Knut Axel Ugland Invest AS | 1,7 % | 142 502 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Pison AS; Eqva ASA → Pison AS | 1,7 % | 141 161 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Eqva ASA | 1,7 % | 138 121 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Eqva ASA → Celia Holding AS | 1,5 % | 120 112 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 10,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 8,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 64 321 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i HAVYARD SHIP TECHNOLOGY AS falt med 131,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i EQVA ASA økte med 39,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- EGGE & ØEN AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i MOSS KONTORINVEST AS i 2025.
- EQVA ASA delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (80 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−28,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (37,7 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i EQVA ASA økte med 16,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i HAVILA HOLDING AS steg fra 116,4 mill. kr i 2023 til 3,7 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i ILG AS steg fra 2 mill. kr i 2023 til 17,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i EGGE & ØEN AS steg fra 2,7 mill. kr i 2023 til 10,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i CANICA INVEST AS økte med 473,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i CANICA INVEST AS steg fra 5 mill. kr i 2023 til 79,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Apollo Asset Limited
- Eierandel i: Hyllestad Utviklingspark AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.