Anslag · inntektsår 2025
Trønderenergi Kraft Holding AS
Org.nr. 929418719 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Trondheim
Aksjene i Trønderenergi Kraft Holding AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 274 151 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,7 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Trønderenergi Kraft Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 3,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 4,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Trønderenergi Kraft Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 384,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 310,9 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 166,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 145,4 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Trønderenergi Kraft Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 384,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 155,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (136,7 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,7 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 84,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 85 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Trønderenergi Kraft Holding AS?
Trønderenergi Kraft Holding AS eies til slutt av Orkland Kommune (18,5 % gjennom Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap (12,6 % gjennom Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Melhus Kommune (12,3 % gjennom Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Trondheim Kommune (8,4 % gjennom Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS) og Indre Fosen Kommune (7,4 % gjennom Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Trønderenergi Kraft Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Orkland Kommune gjennom Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 18,5 % | 1,4 mrd. kr | – |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 12,6 % | 974 mill. kr | – |
| Melhus Kommune gjennom Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 12,3 % | 950,1 mill. kr | – |
| Trondheim Kommune gjennom Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 8,4 % | 649,7 mill. kr | – |
| Indre Fosen Kommune gjennom Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 7,4 % | 569,8 mill. kr | – |
| Ørland Kommune gjennom Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS | 6,9 % | 532,9 mill. kr | – |
| Åfjord Kommune gjennom Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 4,6 % | 358,6 mill. kr | – |
| Heim Kommune gjennom Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 4,5 % | 345,6 mill. kr | – |
| Oppdal Kommune gjennom Trønderenergi AS | 3,4 % | 266,2 mill. kr | – |
| Midtre Gauldal Kommune gjennom Trønderenergi AS | 2,8 % | 213,8 mill. kr | – |
| Malvik Kommune gjennom Trønderenergi AS | 2,6 % | 199,2 mill. kr | – |
| Hitra Kommune gjennom Trønderenergi AS | 2,3 % | 181,2 mill. kr | – |
| Frøya Kommune gjennom Trønderenergi AS | 2,2 % | 167,7 mill. kr | – |
| Skaun Kommune gjennom Trønderenergi AS | 1,9 % | 148,3 mill. kr | – |
| Hitecvision New Energy Annex Fund gjennom Aneo Production Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,7 % | 135,1 mill. kr | – |
- Verdigrunnlag
- 9,7 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 7,7 mrd. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 274 151 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 85 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i ANEO PRODUCTION HOLDING AS økte med 3,6 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 1,8 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 1,7 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO PRODUCTION HOLDING AS økte med 500 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 510,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 706,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eier: Orkland Kommune
- Eier: Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
- Eier: Melhus Kommune
- Eier: Trondheim Kommune
- Eier: Indre Fosen Kommune
- Eier: Ørland Kommune
- Eier: Åfjord Kommune
- Eier: Heim Kommune
- Eier: Oppdal Kommune
- Eier: Midtre Gauldal Kommune
- Eier: Malvik Kommune
- Eier: Hitra Kommune
- Eier: Frøya Kommune
- Eier: Skaun Kommune
- Eierandel i: Trønderenergi Kraft AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.