Anslag · inntektsår 2025
Vow Automation AS
Org.nr. 929382099 · AS · Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer · Tønsberg
Aksjene i Vow Automation AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vow Automation AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 110,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,57 % av den samme verdien, så avkastningen er 192,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Vow Automation AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 13,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 66 292 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 5,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Vow Automation AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 13,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 472 373 kr og den langsiktige gjelden økte med 3,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (70 861 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 15 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 131 373 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 44 047 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vow Automation AS?
Vow Automation AS eies til slutt av Personlig eier A (16,6 % gjennom Control Invest AS → Francke Invest AS), Personlig eier B (16,6 % gjennom Control Invest AS → Lunderingen 5 AS), Personlig eier C (16,6 % gjennom Control Invest AS → Ske Invest AS), Personlig eier D (3,6 % gjennom Scanship AS → Vow ASA → Must Invest AS → Must AS og Scanship AS → Vow ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal) og Personlig eier E (3,6 % gjennom Scanship AS → Vow ASA → Must Invest AS → Must AS og Scanship AS → Vow ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vow Automation AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Control Invest AS → Francke Invest AS | 16,6 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Control Invest AS → Lunderingen 5 AS | 16,6 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Control Invest AS → Ske Invest AS | 16,6 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Scanship AS → Vow ASA → Must Invest AS → Must AS; Scanship AS → Vow ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal | 3,6 % | 223 431 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Scanship AS → Vow ASA → Must Invest AS → Must AS; Scanship AS → Vow ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS | 3,6 % | 223 386 kr | 0 kr |
| Nærings- og Fiskeridepartementet gjennom Scanship AS → Vow ASA → DNB Bank ASA | 2,2 % | 136 006 kr | – |
| MP Pensjon PK gjennom Scanship AS → Vow ASA | 1,7 % | 106 634 kr | – |
| Clearstream Banking S.A. gjennom Scanship AS → Vow ASA | 1,6 % | 100 074 kr | – |
| Personlig eier F gjennom Scanship AS → Vow ASA; Scanship AS → Vow ASA → Ristora AS | 1,5 % | 91 234 kr | 0 kr |
| The Bank Of New York Mellon Sa/NV gjennom Scanship AS → Vow ASA | 1,2 % | 74 244 kr | – |
| Nordnet Pensionsfrskring AB gjennom Scanship AS → Vow ASA → Nordnet Livsforsikring AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,9 % | 54 529 kr | – |
| Personlig eier G gjennom Scanship AS → Vow ASA | 0,7 % | 43 394 kr | 0 kr |
| Nordnet Bank AB gjennom Scanship AS → Vow ASA | 0,6 % | 35 385 kr | – |
| Sparebankstiftelsen DNB gjennom Scanship AS → Vow ASA → DNB Bank ASA | 0,6 % | 35 194 kr | – |
| Interactive Brokers LLC gjennom Scanship AS → Vow ASA | 0,6 % | 34 850 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 7,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 44 047 kr
Hendelser i eierkjeden
- VOW ASA gikk fra 24,7 % til 0 % av aksjene i ARBION INDUSTRIES AS i 2025.
- CONTROL INVEST AS delte anslagsvis ut 60,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (365 040 kr) pluss årsresultatet 2025 (60,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−29 633 kr).
- Innskutt egenkapital i CONTROL INVEST AS falt med 510 000 kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- CONTROL INVEST AS gikk fra 92 % til 0 % av aksjene i CONTROLPARTNER AS i 2025.
- FRANCKE INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (21,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (22,3 mill. kr).
- LUNDERINGEN 5 AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VOW ASA økte med 223,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- CONTROL INVEST AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (365 040 kr) pluss årsresultatet 2024 (3,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (365 040 kr).
- LUNDERINGEN 5 AS delte anslagsvis ut 600 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (414 870 kr) pluss årsresultatet 2024 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,4 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Nærings- og Fiskeridepartementet
- Eier: MP Pensjon PK
- Eier: Clearstream Banking S.A.
- Eier: The Bank Of New York Mellon Sa/NV
- Eier: Nordnet Bank AB
- Eier: Sparebankstiftelsen DNB
- Eier: Interactive Brokers LLC
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.