Anslag · inntektsår 2025
Vårgrønn North Sea Wind AS
Org.nr. 929340574 · AS · Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning · Stavanger
Aksjene i Vårgrønn North Sea Wind AS gir de 23 personlige eierne anslagsvis 7,1 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,8 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vårgrønn North Sea Wind AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Vårgrønn North Sea Wind AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 404 202 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 106,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Vårgrønn North Sea Wind AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 404 202 kr. Bankinnskuddene falt med 242 523 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 85,7 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,8 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 53,3 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 53,3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vårgrønn North Sea Wind AS?
Vårgrønn North Sea Wind AS eies til slutt av Eni Energy Solutions B.V. (65 % gjennom Vårgrønn AS), Ole Ertvaag (5,1 % gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS og Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Eføy Investering AS og Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS), Mayo Clinic (2,7 % gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS), Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap (2,6 % gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS) og Allianz Glo.Div.Inf.Eq.Fund Ii SCSP (2 % gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vårgrønn North Sea Wind AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Eni Energy Solutions B.V. gjennom Vårgrønn AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 65 % | 3,2 mrd. kr | – |
| Ole Ertvaag gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS; Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Eføy Investering AS; Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS | 5,1 % | 245,9 mill. kr | 2,7 mill. kr |
| Mayo Clinic gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,7 % | 131 mill. kr | – |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS | 2,6 % | 126,2 mill. kr | – |
| Allianz Glo.Div.Inf.Eq.Fund Ii SCSP gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2 % | 95,3 mill. kr | – |
| SP Pes Aggregator X Holdings LP gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2 % | 94,8 mill. kr | – |
| Pål Magnus Reed gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Pamar AS; Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Pamar AS; Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Pamar AS | 1,8 % | 88,6 mill. kr | 935 954 kr |
| Allianz Leben Infrastruk.Fonds GMBH gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,8 % | 87,1 mill. kr | – |
| Acm Capital gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,3 % | 63,1 mill. kr | – |
| Green Wawe Crut Private Assets Us gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1 % | 48,5 mill. kr | – |
| Sixth Stockholm Ci SPV LP gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,9 % | 43,4 mill. kr | – |
| Nærings- og Fiskeridepartementet gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS → Nysnø Klimainvesteringer AS | 0,6 % | 28,6 mill. kr | – |
| Allianz Finance Ii Luxembourg Sarl gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,6 % | 26,9 mill. kr | – |
| Erlend Basmo Ellingsen gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Ebell AS | 0,6 % | 26,9 mill. kr | 257 442 kr |
| Jon Vatnaland gjennom Vårgrønn AS → HV Storm Holding AS → HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Jva Invest AS | 0,6 % | 26,9 mill. kr | 257 442 kr |
- Verdigrunnlag
- 6,1 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,8 mrd. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 7,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 53,3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i VÅRGRØNN AS økte med 542,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 12,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (15 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (40,9 mill. kr).
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 65 % av aksjene i HV NEF INVEST ZERO AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST RHO AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST VICTOR AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST REDA AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i VÅRGRØNN AS økte med 1,7 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV STORM HOLDING AS økte med 1 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i HV STORM HOLDING AS steg fra 286 250 kr i 2023 til 9,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST JOTA AS økte med 505,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 6,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (24,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (20,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr).
- HV CAPITAL NEF AS delte anslagsvis ut 4,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (19,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (19,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HV STORM CO-INVEST AS økte med 549,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eier: Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
- Eier: Nærings- og Fiskeridepartementet
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.