Anslag · inntektsår 2025
Veni Energy Topco AS
Org.nr. 929255097 · AS · Uoppgitt · Drammen
Aksjene i Veni Energy Topco AS gir de 30 personlige eierne anslagsvis 4,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,8 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Veni Energy Topco AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −9,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Veni Energy Topco AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1,4 mrd. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 34,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Veni Energy Topco AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,4 mrd. kr. Bankinnskuddene falt med 196,7 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 1,6 mrd. kr. Det er i snitt tatt ut 10,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (31,1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 222,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 19,3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Veni Energy Topco AS?
Veni Energy Topco AS eies til slutt av Norvestor SPV Ii SCSP (64,5 % gjennom Veni Energy Investco AS), Thomas Hakavik (11,4 % gjennom Power Invest AS), Kjell Martin Grimeland (4 % gjennom Volvere AS), Blue Lions Capital, S.L. (3,2 %) og Markus Peter Beirich (2,7 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Veni Energy Topco AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Norvestor SPV Ii SCSP gjennom Veni Energy Investco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 64,5 % | 1,1 mrd. kr | – |
| Thomas Hakavik gjennom Power Invest AS. Eier også aksjer i Hakavik Capital AS (100 %), Hakavik Industries AS (100 %), Hakavik Holding AS (100 %) | 11,4 % | 201,2 mill. kr | 2,2 mill. kr |
| Kjell Martin Grimeland gjennom Volvere AS. Eier også aksjer i Volvere Ii AS (100 %), Volvere Iv AS (100 %), Volvere Iii AS (100 %) | 4 % | 69,7 mill. kr | 728 040 kr |
| Blue Lions Capital, S.L. (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,2 % | 56,8 mill. kr | – |
| Markus Peter Beirich (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,7 % | 47,2 mill. kr | – |
| Gro Brurberg Veberg gjennom 3SG Invest AS. Eier også aksjer i Thor Medical ASA (under 0,01 %), Magnora ASA (under 0,01 %), Hermana Holding ASA (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Zelluna ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 1,2 % | 21,1 mill. kr | 193 286 kr |
| Ole Magnus Raknes gjennom Capital Invest Holding AS | 1,2 % | 21,1 mill. kr | 193 286 kr |
| Personlig eier A gjennom TS Capital AS | 1,2 % | 20,7 mill. kr | 189 105 kr |
| Personlig eier B gjennom Superfly Holding AS | 1,1 % | 19,1 mill. kr | 173 794 kr |
| Personlig eier C gjennom Aes Invest AS | 0,7 % | 11,9 mill. kr | 101 832 kr |
| Personlig eier D gjennom Admaso Holding AS | 0,6 % | 10,9 mill. kr | 91 880 kr |
| Personlig eier E gjennom G Sollid Holding AS | 0,6 % | 10 mill. kr | 81 926 kr |
| Personlig eier F gjennom Skils AS | 0,6 % | 10 mill. kr | 81 925 kr |
| Personlig eier G gjennom Peculia AS | 0,5 % | 9,2 mill. kr | 74 269 kr |
| Personlig eier H gjennom TC Invest Holding AS | 0,5 % | 8,4 mill. kr | 66 003 kr |
- Verdigrunnlag
- 2,2 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1,8 mrd. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 4,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 19,3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i VENI ENERGY TOPCO AS falt med 1,7 mrd. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- POWER INVEST AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i IGAIDI AS i 2025.
- LUNDE CAPITAL AS delte anslagsvis ut 6,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (122,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (52,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (168,3 mill. kr).
- Finansinntektene i LUNDE CAPITAL AS steg fra 3,9 mill. kr i 2024 til 56,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i 3SG INVEST AS falt med 2,5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i 3SG INVEST AS steg fra 389 980 kr i 2024 til 1,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i VENI ENERGY TOPCO AS økte med 618,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i VENI ENERGY TOPCO AS steg fra 3,5 mill. kr i 2023 til 21,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Antall aksjer i VENI ENERGY TOPCO AS økte fra 2 102 096 924 til 2 307 544 731 i 2024, og 2 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i VENI ENERGY INVESTCO AS falt med 1,1 mrd. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- POWER INVEST AS delte anslagsvis ut 33,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (487,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (359,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (813,8 mill. kr).
- Finansinntektene i POWER INVEST AS steg fra 40,9 mill. kr i 2023 til 381,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LUNDE CAPITAL AS delte anslagsvis ut 8,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (129,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (122,9 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.