Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Steinkjer Invest AS

Org.nr. 929192907 · AS · Produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer · Levanger

Aksjene i Steinkjer Invest AS gir de 40 personlige eierne anslagsvis 549 353 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 103,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Steinkjer Invest AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −1,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Steinkjer Invest AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 11 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 4,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Steinkjer Invest AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 8,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 802 033 kr og den langsiktige gjelden økte med 48,8 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 1,8 mill. kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 97,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Steinkjer Invest AS?

Steinkjer Invest AS eies til slutt av Gustav Magnar Witzøe (29,6 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS og Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Personlig eier A (12,6 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS og Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS), Varig Orkla Forsikring Gjensidig (9,5 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS og Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), Personlig eier B (7,7 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS og Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS) og Personlig eier C (5,9 % gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Blue Star Asset Management AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Steinkjer Invest AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Gustav Magnar Witzøe gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS; Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS. Eier også aksjer i Fjord Marin Holding AS (97 %)29,6 %30,6 mill. kr298 478 kr
Personlig eier A gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS; Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS12,6 %13 mill. kr112 626 kr
Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS; Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS9,5 %9,9 mill. kr–
Personlig eier B gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS; Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS7,7 %8 mill. kr62 380 kr
Personlig eier C gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Blue Star Asset Management AS5,9 %6,1 mill. kr43 577 kr
Personlig eier D gjennom Stedi AS → Garoa AS4,6 %4,7 mill. kr29 459 kr
Personlig eier E gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Borgund Holding AS2 %2 mill. kr2 833 kr
Personlig eier F gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Kompass Holding AS1,6 %1,6 mill. kr0 kr
Personlig eier G gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Lykt Holding AS1,6 %1,6 mill. kr0 kr
Personlig eier H gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS; Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS1,5 %1,5 mill. kr0 kr
Personlig eier I gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS; Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS1,3 %1,3 mill. kr0 kr
Personlig eier J gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS1,2 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier K gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS → Haakon Invest AS1,2 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier L gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS → Ingas Holding AS1,2 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier M gjennom Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS → Steinvika Holding AS1,2 %1,2 mill. kr0 kr
Verdigrunnlag
129,3 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
103,4 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
549 353 kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,1 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • STEDI AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
  • Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CRAYON GROUP HOLDING AS i 2025.
  • KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i STEDI AS falt med 1,6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS delte anslagsvis ut 600 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (601,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS gikk fra 5,9 % til 0 % av aksjene i COLUMBI SALMON AS i 2024.
  • KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.