Anslag · inntektsår 2025
VBM Brannsikring AS
Org.nr. 929022580 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Asker
Aksjene i VBM Brannsikring AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 595 384 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i VBM Brannsikring AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 597 113 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 225 948 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med VBM Brannsikring AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 597 113 kr. Bankinnskuddene økte med 915 269 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 846 201 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier VBM Brannsikring AS?
VBM Brannsikring AS eies til slutt av Jo Georg Hermann (30,3 % gjennom VBM Byggfornyelse AS → Hermanns Invest AS og Hermanns Invest AS), Tore Moger (24,4 % gjennom VBM Byggfornyelse AS → Monar Invest AS), Simen Endre Johnsen (20 %), Niels Jørgen Krogsgård (12,4 % gjennom VBM Byggfornyelse AS → Jørgengård Holding AS) og Espen Johansen (11,8 % gjennom VBM Byggfornyelse AS → Espen Johansen Holding AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av VBM Brannsikring AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Jo Georg Hermann gjennom VBM Byggfornyelse AS → Hermanns Invest AS; Hermanns Invest AS. Eier også aksjer i Af Gruppen ASA (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), NRC Group ASA (under 0,01 %) | 30,3 % | 180 111 kr | 0 kr |
| Tore Moger gjennom VBM Byggfornyelse AS → Monar Invest AS | 24,4 % | 145 405 kr | 0 kr |
| Simen Endre Johnsen | 20 % | 119 077 kr | 0 kr |
| Niels Jørgen Krogsgård gjennom VBM Byggfornyelse AS → Jørgengård Holding AS. Eier også aksjer i Brafas AS (30 %) | 12,4 % | 73 600 kr | 0 kr |
| Espen Johansen gjennom VBM Byggfornyelse AS → Espen Johansen Holding AS. Eier også aksjer i Brafas AS (30 %) | 11,8 % | 70 010 kr | 0 kr |
| Erik Andreas Warich gjennom VBM Byggfornyelse AS | 0,6 % | 3 590 kr | 0 kr |
| Vegar Bredeli Kanck gjennom VBM Byggfornyelse AS → Kancks Invest AS | 0,6 % | 3 590 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 744 230 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 595 384 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- VBM BYGGFORNYELSE AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11 mill. kr).
- VBM BYGGFORNYELSE AS gikk fra 2,5 % til 0,5 % av aksjene i VBM BYGGFORNYELSE AS i 2025.
- MONAR INVEST AS delte anslagsvis ut 7,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (126,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (123,3 mill. kr).
- MONAR INVEST AS gikk fra 50 % til 49 % av aksjene i NEUNER INVEST AS i 2025.
- MONAR INVEST AS gikk fra 13,9 % til 0 % av aksjene i OTROBANDA AS i 2025.
- ESPEN JOHANSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 581 137 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (576 731 kr) pluss årsresultatet 2025 (581 122 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (576 716 kr).
- Innskutt egenkapital i ESPEN JOHANSEN HOLDING AS økte med 581 122 kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- MONAR INVEST AS delte anslagsvis ut 8,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (115,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (126,7 mill. kr).
- MONAR INVEST AS gikk fra 9,1 % til 4,5 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024.
- MONAR INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i GLOBETECH AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i JØRGENGÅRD HOLDING AS falt med 609 423 kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.