Anslag · inntektsår 2025
Zax AS
Org.nr. 928981711 · AS · Kjøp og salg av egen fast eiendom · Oslo
Aksjene i Zax AS gir de 21 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 201 107 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hvordan har det gått med Zax AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 221 878 kr. Bankinnskuddene økte med 1,5 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 32,1 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 0 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Zax AS?
Zax AS eies til slutt av Personlig eier A (11,8 % gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Vinn Invest AS), Personlig eier B (11,8 % gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Stavern Helse og Forvaltning AS), Personlig eier C (11,8 % gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Stavern Helse og Forvaltning AS), Personlig eier D (7,1 % gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Janamarin AS) og Personlig eier E (5,9 % gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Stavern Helse og Forvaltning AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Zax AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Vinn Invest AS | 11,8 % | 23 660 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Stavern Helse og Forvaltning AS | 11,8 % | 23 640 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Stavern Helse og Forvaltning AS | 11,8 % | 23 640 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Janamarin AS | 7,1 % | 14 196 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Stavern Helse og Forvaltning AS | 5,9 % | 11 868 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Øylaks Drift AS → Imis Holding AS | 5,9 % | 11 830 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Øylaks Drift AS → Rmisund Holding AS | 5,9 % | 11 830 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Haug Invest AS | 5,9 % | 11 830 kr | 0 kr |
| Von Tangen & Sons LTD NUF gjennom Borgeskogen Lager Invest AS | 5,9 % | 11 830 kr | – |
| Personlig eier I gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Vestico AS | 4,9 % | 9 810 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → K.P. Invest AS | 3,4 % | 6 925 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Solmar Invest AS | 3,4 % | 6 925 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Gegoraf AS; Borgeskogen Lager Invest AS → Gegoraf AS → Bigfrog AS | 2,8 % | 5 619 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Gegoraf AS; Borgeskogen Lager Invest AS → Gegoraf AS → Captiosus AS | 2,8 % | 5 619 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Borgeskogen Lager Invest AS → Ljungmann Eiendom AS | 2 % | 3 943 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 251 384 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 201 107 kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- ZUM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ZAX AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i BORGESKOGEN LAGER INVEST AS økte med 33,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- STAVERN HELSE OG FORVALTNING AS delte anslagsvis ut 53 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (334,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (98,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (379,5 mill. kr).
- STAVERN HELSE OG FORVALTNING AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i ZELLUNA IMMUNOTHERAPY AS i 2025.
- Finansinntektene i JANAMARIN AS steg fra 13,4 mill. kr i 2024 til 65,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- JANAMARIN AS gikk fra 80 % til 0 % av aksjene i DOMBÅS HOTELL AS i 2025.
- JANAMARIN AS gikk fra 25 % til 20 % av aksjene i CONTAINER NORWAY UTLEIE AS i 2025.
- ØYLAKS DRIFT AS gikk fra 4,6 % til 0 % av aksjene i KOKSTADFLATEN EIENDOMSINVEST AS i 2025.
- STAVERN HELSE OG FORVALTNING AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i NORDIC CHEMTANKERS AS i 2024.
- JANAMARIN AS gikk fra 33 % til 0 % av aksjene i FABRIZIA AS i 2024.
- JANAMARIN AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i MIDTSTRANDA EIENDOM INVEST AS i 2024.
- JANAMARIN AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i ATLANTICA SERVER AS i 2024.
- JANAMARIN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i UNITED OVERSEAS PRODUCTS AS i 2024.
- ØYLAKS DRIFT AS gikk fra 8,8 % til 0 % av aksjene i HJELVIK MATFISK AS i 2024.
- ØYLAKS DRIFT AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i NORDIC CHEMTANKERS AS i 2024.
- IMIS HOLDING AS gikk fra 25,5 % til 24,5 % av aksjene i ØYLAKS MTB AS i 2024.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.