Anslag · inntektsår 2025
Read Ansa Holding AS
Org.nr. 928722597 · AS · Uoppgitt · Sola
Aksjene i Read Ansa Holding AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 1 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 121,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Read Ansa Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Read Ansa Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 økte egenkapitalen med 151,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (151,8 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsåret 2024.
Hvordan har det gått med Read Ansa Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 151,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 54 310 kr. Det er i snitt tatt ut 579 838 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 121,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Read Ansa Holding AS?
Read Ansa Holding AS eies til slutt av Arne Incoronato (35,4 % gjennom Read Ansa Top Holding AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS og Read Ansa Top Holding AS → Brai AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS), Odd Engelsgjerd (17,5 % gjennom Read Ansa Top Holding AS → Emo Invest AS), Andreas Hodne (7,5 % gjennom Read Ansa Top Holding AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → Endoh AS), Mette Hodne (7,5 % gjennom Read Ansa Top Holding AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → MH Invest AS) og Steven Incoronato (6,3 % gjennom Read Ansa Top Holding AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS og Read Ansa Top Holding AS → Brai AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Read Ansa Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Arne Incoronato gjennom Read Ansa Top Holding AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS; Read Ansa Top Holding AS → Brai AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS. Eier også aksjer i Golf Management AS (10,67 %) | 35,4 % | 43 mill. kr | 434 902 kr |
| Odd Engelsgjerd gjennom Read Ansa Top Holding AS → Emo Invest AS | 17,5 % | 21,2 mill. kr | 195 110 kr |
| Andreas Hodne gjennom Read Ansa Top Holding AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → Endoh AS. Eier også aksjer i Evro Eiendom AS (1 %) | 7,5 % | 9,1 mill. kr | 73 498 kr |
| Mette Hodne gjennom Read Ansa Top Holding AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → MH Invest AS. Eier også aksjer i Evro Eiendom AS (1 %), Kid ASA (under 0,01 %), Europris ASA (under 0,01 %), Storebrand ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %) | 7,5 % | 9,1 mill. kr | 73 498 kr |
| Steven Incoronato gjennom Read Ansa Top Holding AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS; Read Ansa Top Holding AS → Brai AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS. Eier også aksjer i INC AS (81 %) | 6,3 % | 7,6 mill. kr | 58 315 kr |
| Bjørn Christian Røstad gjennom Read Ansa Top Holding AS → Brai AS → Røsi AS → Røci AS. Eier også aksjer i Litlaland AS (100 %) | 5,8 % | 7,1 mill. kr | 53 265 kr |
| Stian Vemmestad gjennom Read Ansa Top Holding AS → Wellwork Innovation AS → SVCMV AS | 5 % | 6,1 mill. kr | 43 132 kr |
| Børge Richard Kolstad gjennom Read Ansa Top Holding AS → Wellwork Innovation AS → Wellwork Holding AS | 5 % | 6,1 mill. kr | 43 132 kr |
| Martin Myhre Engelsgjerd gjennom Read Ansa Top Holding AS → Emo Invest AS → Smooth Bay Invest AS | 2,5 % | 3 mill. kr | 12 768 kr |
| Oda Elisabeth Engelsgjerd Nes gjennom Read Ansa Top Holding AS → Emo Invest AS → Smyren Invest AS | 2,5 % | 3 mill. kr | 12 768 kr |
| Erlend Dyrseth Engelsgjerd gjennom Read Ansa Top Holding AS → Emo Invest AS → Ulf Hjelmeland Invest AS. Eier også aksjer i Hydrawell Holding AS (0,09 %) | 2,5 % | 3 mill. kr | 12 768 kr |
| Christian Røstad gjennom Read Ansa Top Holding AS → Brai AS → Røsi AS → Røci AS | 1,3 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Evelyn Røstad gjennom Read Ansa Top Holding AS → Brai AS → Røsi AS → Røci AS. Eier også aksjer i Sra AS (4,88 %), Jæren Sparebank (0,01 %) | 1,3 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 151,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 121,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- HODNE INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i EV POWERCHARGE AS i 2025.
- HODNE INVEST AS gikk fra 18,8 % til 0 % av aksjene i EYVI HOLDING AS i 2025.
- HODNE HOLDING AS delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (227,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−246 874 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (213 mill. kr).
- HODNE HOLDING AS gikk fra 43,8 % til 0 % av aksjene i DESINTRYGG AS i 2025.
- READ ANSA HOLDING AS delte anslagsvis ut 579 838 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−8 210 kr) pluss årsresultatet 2024 (594 501 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6 453 kr).
- Innskutt egenkapital i READ ANSA HOLDING AS økte med 151,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- TAILOR HOME AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i READ ANSA HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Finansinntektene i EMO INVEST AS steg fra 998 827 kr i 2023 til 4,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HODNE INVEST AS delte anslagsvis ut 64,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (358,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (87,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (382,2 mill. kr).
- HODNE INVEST AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i QUADRO HOLDING AS i 2024.
- HODNE HOLDING AS delte anslagsvis ut 28,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (199,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (56,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (227,2 mill. kr).
- Finansinntektene i HODNE HOLDING AS steg fra 2,2 mill. kr i 2023 til 57 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- WELLWORK INNOVATION AS delte anslagsvis ut 32 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (17,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (30,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (15,9 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.