Anslag · inntektsår 2025
Bimo Holding AS
Org.nr. 928634248 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr ellers · Nannestad
Aksjene i Bimo Holding AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 90 581 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 44 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Bimo Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 16,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,81 % av den samme verdien, så avkastningen er 19,9 ganger formuesskatten.
Hvordan har det gått med Bimo Holding AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 250 869 kr. Bankinnskuddene falt med 6 744 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 43,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 442 639 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 446 060 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Bimo Holding AS?
Bimo Holding AS eies til slutt av Hans Kristian Rønning (20 % gjennom Rønning AS), Kjell Blakseth (5,7 % gjennom Axxelerator AS → Arkiv & Lager AS), Jon Håkon Pran (5 % gjennom Axxelerator AS → Privat Kapital AS), Kim Nicolai Strømsborg (4,9 % gjennom Axxelerator AS → Kimzollo AS) og Egil Stenshagen (4,6 % gjennom Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS og Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bimo Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Hans Kristian Rønning gjennom Rønning AS | 20 % | 8,8 mill. kr | 70 466 kr |
| Kjell Blakseth gjennom Axxelerator AS → Arkiv & Lager AS | 5,7 % | 2,5 mill. kr | 7 656 kr |
| Jon Håkon Pran gjennom Axxelerator AS → Privat Kapital AS. Eier også aksjer i Fokus Publishing AS (18,02 %), Motlys AS (12,49 %), Auditorium AS (0,92 %), Arribatec Group ASA (0,03 %), Techstep ASA (0,01 %) og 5 andre | 5 % | 2,2 mill. kr | 4 251 kr |
| Kim Nicolai Strømsborg gjennom Axxelerator AS → Kimzollo AS. Eier også aksjer i Hauger Golfbane AS (0,09 %) | 4,9 % | 2,2 mill. kr | 4 061 kr |
| Egil Stenshagen gjennom Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS; Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS. Eier også aksjer i Stenshagen Holding AS (50 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Rød Golf AS (0,3 %) | 4,6 % | 2 mill. kr | 2 759 kr |
| Carl Henrik Sibbern gjennom Axxelerator AS → NSV Axxelerator AS → NSV Invest AS → Calle AS; Axxelerator AS → Calle AS. Eier også aksjer i Nicoline S AS (2 %), Gjervågåsen AS (1,82 %) | 4,3 % | 1,9 mill. kr | 1 388 kr |
| Jo Olav Lunder gjennom Axxelerator AS → Cigalep AS | 3,2 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Astrid Linda Sigurvinsdottir Sunde gjennom Axxelerator AS → Advaxa AS | 2,4 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Jan Peter Sunde gjennom Axxelerator AS → Advaxa AS | 2,4 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Jørgen Stenshagen gjennom Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS; Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS. Eier også aksjer i Jørst Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %) | 2,2 % | 958 051 kr | 0 kr |
| Karianne Stenshagen gjennom Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS; Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS. Eier også aksjer i Kast Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 2,2 % | 958 051 kr | 0 kr |
| John Arild Ertvaag gjennom Axxelerator AS → Camar AS → Camar Holding AS. Eier også aksjer i Heidrun Hagen AS (98,64 %) | 2,1 % | 917 178 kr | 0 kr |
| Silje Ertvaag gjennom Axxelerator AS → Camar AS → Silco AS | 2 % | 859 639 kr | 0 kr |
| Sindre Ertvaag gjennom Axxelerator AS → Camar AS → Sincap AS | 2 % | 859 639 kr | 0 kr |
| Stine Ertvaag gjennom Axxelerator AS → Camar AS → Stifi AS | 2 % | 859 639 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 55 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 44 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 446 060 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i AXXELERATOR AS økte med 156 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- AXXELERATOR AS gikk fra 76,7 % til 72,5 % av aksjene i M GROUP HOLDING AS i 2025.
- SOBER AS gikk fra 47,4 % til 31,1 % av aksjene i BAKKEJORD HOLDING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i NSV AXXELERATOR AS økte med 12,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- PROTECTOR FORSIKRING ASA gikk fra 6,5 % til 0 % av aksjene i WEBSTEP ASA i 2025.
- Finansinntektene i BIMO HOLDING AS steg fra 79 436 kr i 2023 til 8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BOGETVEDT AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i BIMO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i AXXELERATOR AS økte med 75,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i AXXELERATOR AS steg fra 7,8 mill. kr i 2023 til 46,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CAMAR AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i SPRING BIM HOLDING AS i 2024.
- SOBER AS delte anslagsvis ut 337 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (378,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,1 mrd. kr).
- SOBER AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i REACH SUBSEA ASA i 2024.
- SOBER AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i ABL GROUP ASA i 2024.
- Innskutt egenkapital i NSV AXXELERATOR AS økte med 6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eierandel i: Bimo AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.