Anslag · inntektsår 2025
Eas / Elektro & Automasjon Systemer AS
Org.nr. 928598594 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Tønsberg
Aksjene i Eas / Elektro & Automasjon Systemer AS gir de 62 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Eas / Elektro & Automasjon Systemer AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 34,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,63 % av den samme verdien, så avkastningen er 54,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Eas / Elektro & Automasjon Systemer AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 5 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 109 217 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 445 245 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Eas / Elektro & Automasjon Systemer AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 1,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 2,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 23,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (104 723 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 51 535 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 65 096 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Eas / Elektro & Automasjon Systemer AS?
Eas / Elektro & Automasjon Systemer AS eies til slutt av Personlig eier A (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier B (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier C (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier D (5,5 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Cigalep AS) og Personlig eier E (4,2 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Eas / Elektro & Automasjon Systemer AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 489 175 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 489 175 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 489 175 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Cigalep AS | 5,5 % | 455 650 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS | 4,2 % | 347 806 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Hca Melbye AS → Høye Nord AS | 3,6 % | 301 771 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS | 3,6 % | 300 502 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS | 3,4 % | 281 802 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS | 3,4 % | 278 284 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Hca Melbye AS → Ekebakken Holding AS | 2,9 % | 240 183 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS | 2,2 % | 180 006 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 2,1 % | 172 831 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 2,1 % | 172 831 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS | 2 % | 163 674 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS | 2 % | 163 674 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 10,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 8,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 65 096 kr
Hendelser i eierkjeden
- EAS / ELEKTRO & AUTOMASJON SYSTEMER AS delte anslagsvis ut 3,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,4 mill. kr).
- AOB HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i EAS / ELEKTRO & AUTOMASJON SYSTEMER AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HVASSER HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i EAS / ELEKTRO & AUTOMASJON SYSTEMER AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ST&B INVEST AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i EAS / ELEKTRO & AUTOMASJON SYSTEMER AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BOSK INVEST AS delte anslagsvis ut 555 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (285,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (592 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (322,7 mill. kr).
- Finansinntektene i BOSK INVEST AS steg fra 101,2 mill. kr i 2024 til 624,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BOSK INVEST AS gikk fra 96,1 % til 0 % av aksjene i BOS POWER AS i 2025.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 74,5 % til 64,5 % av aksjene i PASSER MARINE AS i 2025.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 3,9 % til 0 % av aksjene i ECO STOR NEWCO AS i 2025.
- HCA MELBYE AS delte anslagsvis ut 44,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (388,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (43,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (387,2 mill. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 300 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,9 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,7 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i NEW TONIC AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,7 % til 0 % av aksjene i TIGHTS.NO AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i KID ASA i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- EAS / ELEKTRO & AUTOMASJON SYSTEMER AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN INDUSTRI AS økte med 62,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BERTEL O. STEEN INDUSTRI AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ING YNGVE EGE AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN INDUSTRI HOLDING AS økte med 62,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BOSK INVEST AS delte anslagsvis ut 50 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (255,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (80,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (285,7 mill. kr).
- BOSK INVEST AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i ARDOQ AS i 2024.
- BOSK INVEST AS gikk fra 2,9 % til 0 % av aksjene i HUBRO GROUP MIP AS i 2024.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 93,3 % til 91 % av aksjene i PASSER GROUP AS i 2024.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i NORCOD AS i 2024.
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 253,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i EXABEL AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.