Anslag · inntektsår 2025
ZNL Energy AS
Org.nr. 928467597 · AS · Produksjon av batterier og akkumulatorer · Bergen
Aksjene i ZNL Energy AS gir de 47 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener ZNL Energy AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −108,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,27 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i ZNL Energy AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 7,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 73 028 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 2,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med ZNL Energy AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 5,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (14 191 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 49 181 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 8 821 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier ZNL Energy AS?
ZNL Energy AS eies til slutt av Personlig eier A (33,5 % gjennom Degreen Energy AS), Personlig eier B (12,4 % gjennom Mao Holding AS), Personlig eier C (10,5 % gjennom Skansen Holding Bergen AS), Personlig eier D (5,5 % gjennom Møllen Invest AS) og Personlig eier E (5 % gjennom Kankan Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av ZNL Energy AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Degreen Energy AS | 33,5 % | 885 588 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Mao Holding AS | 12,4 % | 326 308 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Skansen Holding Bergen AS | 10,5 % | 277 592 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Møllen Invest AS | 5,5 % | 146 006 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Kankan Holding AS | 5 % | 132 806 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Kankan Holding AS | 5 % | 132 806 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom J&H Capital AS | 3,1 % | 81 247 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom J&H Capital AS | 3,1 % | 81 247 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Bjeff Holding AS | 1,8 % | 46 390 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Bjeff Holding AS | 1,8 % | 46 390 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Meto Capital AS → Meto Holding AS | 1,3 % | 33 769 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 1,3 % | 33 769 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Sande Holding AS → Arls AS | 0,9 % | 22 551 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Sande Holding AS → Ersa AS | 0,9 % | 22 551 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Sande Holding AS → Halsa Invest AS | 0,9 % | 22 551 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 3,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 8 821 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i ZNL ENERGY AS falt med 9 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- J&H CAPITAL AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i KEELSPOT AS i 2025.
- SANDE HOLDING AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i ZNL ENERGY AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MAO HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (8,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−169 979 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (7,4 mill. kr).
- SKANSEN HOLDING BERGEN AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i NORDINNTRYKK AS i 2024.
- SKANSEN HOLDING BERGEN AS gikk fra 2,1 % til 0 % av aksjene i AVA OF NORWAY AS i 2024.
- KANKAN HOLDING AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i NORDINNTRYKK AS i 2024.
- KANKAN HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ØYSTESE BRYGGE AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.