Anslag · inntektsår 2025
Øylaks MTB AS
Org.nr. 928355624 · AS
Aksjene i Øylaks MTB AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Øylaks MTB AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 13 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,6 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Øylaks MTB AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,3 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 19 368 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 0 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Øylaks MTB AS?
Øylaks MTB AS eies til slutt av Personlig eier A (24,5 % gjennom Imis Holding AS), Personlig eier B (24,5 % gjennom Rmisund Holding AS), Personlig eier C (21,4 % gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Kvarv AS), Folketrygdfondet (1,8 % gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA) og State Street Bank And Trust Comp (1,1 % gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Øylaks MTB AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Imis Holding AS | 24,5 % | 258 068 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Rmisund Holding AS | 24,5 % | 258 068 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Kvarv AS | 21,4 % | 225 926 kr | 0 kr |
| Folketrygdfondet gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 1,8 % | 18 683 kr | – |
| State Street Bank And Trust Comp gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 1,1 % | 11 282 kr | – |
| Personlig eier D gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Lin AS; Salmar Farming AS → Salmar ASA → Lin AS | 0,7 % | 7 812 kr | 0 kr |
| Citibank, N.A. gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,6 % | 6 747 kr | – |
| State Street Bank And Trust Comp gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,6 % | 6 293 kr | – |
| Pareto Aksje Norge Verdipapirfond gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,5 % | 5 762 kr | – |
| Jpmorgan Chase Bank, N.A., London gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,5 % | 4 996 kr | – |
| Verdipapirfond Odin Norden gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,5 % | 4 949 kr | – |
| Verdipapirfondet Alfred Berg Gambak gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,5 % | 4 844 kr | – |
| Verdipapirfond Odin Norge gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,4 % | 4 536 kr | – |
| The Northern Trust Comp, London BR gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,4 % | 4 343 kr | – |
| State Street Bank And Trust Comp gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA | 0,4 % | 4 333 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 1,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- SALMAR FARMING AS delte anslagsvis ut 654,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (725,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10,7 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i SALMAR FARMING AS økte med 2,1 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SALMAR ASA delte anslagsvis ut 1,4 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (276 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (116 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i SALMAR ASA økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SALMAR ASA gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i SKAMIK AS i 2025.
- KVERVA INDUSTRIER AS delte anslagsvis ut 1,5 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,5 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,5 mrd. kr).
- KVERVA INDUSTRIER AS gikk fra 5,4 % til 0 % av aksjene i BEWI INVEST AS i 2025.
- KVERVA INDUSTRIER AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i AURORA EIENDOM AS i 2025.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
- ØYLAKS MTB AS delte anslagsvis ut 13 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (462 977 kr) pluss årsresultatet 2024 (13,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,3 mill. kr).
- SALMAR FARMING AS delte anslagsvis ut 3 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,5 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,6 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i SALMAR FARMING AS økte med 856,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SALMAR FARMING AS gikk fra 66 % til 0 % av aksjene i OSAN SETTEFISK AS i 2024.
- SALMAR FARMING AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i NAMDAL RENSEFISK AS i 2024.
- SALMAR ASA delte anslagsvis ut 2,6 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (276 mill. kr).
- SALMAR ASA gikk fra 37,5 % til 0 % av aksjene i WILSGÅRD FARMING AS i 2024.
- SALMAR ASA gikk fra 37,5 % til 0 % av aksjene i WILSGÅRD FISKEOPPDRETT AS i 2024.
- SALMAR ASA gikk fra 17,2 % til 0 % av aksjene i HARDANGER SEAFOOD AS i 2024.
- IMIS HOLDING AS gikk fra 25,5 % til 24,5 % av aksjene i ØYLAKS MTB AS i 2024.
- RMISUND HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (69,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (71,7 mill. kr).
- RMISUND HOLDING AS gikk fra 25,5 % til 24,5 % av aksjene i ØYLAKS MTB AS i 2024.
- KVERVA INDUSTRIER AS delte anslagsvis ut 2,5 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,8 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,5 mrd. kr).
- KVERVA INDUSTRIER AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i IVC AS i 2024.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).
I eierkjeden
- Eier: Folketrygdfondet
- Eier: State Street Bank And Trust Comp
- Eier: Citibank, N.A.
- Eier: State Street Bank And Trust Comp
- Eier: Pareto Aksje Norge Verdipapirfond
- Eier: Jpmorgan Chase Bank, N.A., London
- Eier: Verdipapirfond Odin Norden
- Eier: Verdipapirfondet Alfred Berg Gambak
- Eier: Verdipapirfond Odin Norge
- Eier: The Northern Trust Comp, London BR
- Eier: State Street Bank And Trust Comp
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.