Anslag · inntektsår 2025
Venga Holding AS
Org.nr. 928304817 · AS · Drift av idrettsanlegg · Bærum
Aksjene i Venga Holding AS gir de 30 personlige eierne anslagsvis 82 570 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 24,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Venga Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −20,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,75 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hvordan har det gått med Venga Holding AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 5,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 223 677 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 18,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 165 156 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 227 211 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Venga Holding AS?
Venga Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (28,8 % gjennom Skriveverkstedet AS), Personlig eier B (14,3 % gjennom Troillan Holding AS → Tre Forvaltning AS og Tre Forvaltning AS), Personlig eier C (9,4 % gjennom Troillan Holding AS → Ramp Holding AS), Personlig eier D (9,2 % gjennom A. Solberg Invest AS) og Personlig eier E (9 % gjennom Emund AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Venga Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Skriveverkstedet AS | 28,8 % | 7 mill. kr | 51 927 kr |
| Personlig eier B gjennom Troillan Holding AS → Tre Forvaltning AS; Tre Forvaltning AS | 14,3 % | 3,4 mill. kr | 16 825 kr |
| Personlig eier C gjennom Troillan Holding AS → Ramp Holding AS | 9,4 % | 2,3 mill. kr | 5 157 kr |
| Personlig eier D gjennom A. Solberg Invest AS | 9,2 % | 2,2 mill. kr | 4 569 kr |
| Personlig eier E gjennom Emund AS | 9 % | 2,2 mill. kr | 4 092 kr |
| Personlig eier F | 5,3 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Midtbø Invest AS | 4,8 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom SB Nesheim AS | 4,6 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Nygx AS → Jay O Invest AS | 2,8 % | 681 843 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Steffen Breivik AS | 1,6 % | 377 459 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Essens AS | 1,4 % | 329 096 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 1,3 % | 305 885 kr | 0 kr |
| Vertikal Virkelighet SA | 1 % | 241 374 kr | – |
| Personlig eier M | 0,9 % | 206 506 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom CRC AS | 0,6 % | 146 729 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 30,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 24,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 82 570 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 227 211 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i VENGA HOLDING AS falt med 7,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Antall aksjer i VENGA HOLDING AS økte fra 11 341 923 til 14 132 621 i 2025, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- TJELMELAND INVEST AS gikk fra 29,1 % til 0 % av aksjene i VENGA HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MATJE AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i VENGA HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- TORE TJELMELAND gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i VENGA HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i SKRIVEVERKSTEDET AS falt med 46 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MIDTBØ INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,8 mill. kr).
- MIDTBØ INVEST AS gikk fra 25 % til 23,1 % av aksjene i ADRENALIN NORGE AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Vertikal Virkelighet SA
- Eierandel i: Lysaker Klatresenter Eiendom AS
- Eierandel i: Gneis Buldring AS
- Eierandel i: HLTF Eiendom AS
- Eierandel i: Oslo Klatresenter AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.