Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Pretak AS

Org.nr. 928234479 · AS · Produksjon av andre bygningsartikler · Larvik

Aksjene i Pretak AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 584 539 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i Pretak AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 2,6 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Pretak AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 2,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 463 363 kr.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 0 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Pretak AS?

Pretak AS eies til slutt av Bjørn Ruud (33,3 % gjennom Stavern Invest AS), Sven Rudi Hansen-Stokkeskog (33,3 % gjennom Stokkeskog Invest AS), Thomas Beck (6,7 % gjennom Nye Beck Holding AS → Beck Topco Ii AS), Hanne Beck-Bjørntvedt (6,7 % gjennom Nye Beck Holding AS → Hobb AS) og Jenny Beck (6,7 % gjennom Nye Beck Holding AS → Juthophi AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Pretak AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Bjørn Ruud gjennom Stavern Invest AS. Eier også aksjer i Nel ASA (under 0,01 %), Norske Skog ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) og 2 andre33,3 %194 846 kr0 kr
Sven Rudi Hansen-Stokkeskog gjennom Stokkeskog Invest AS33,3 %194 846 kr0 kr
Thomas Beck gjennom Nye Beck Holding AS → Beck Topco Ii AS. Eier også aksjer i Hval Sjokoladefabrikk ASA (0,58 %), Circio Holding ASA (under 0,01 %), Polydisplay AS (under 0,01 %)6,7 %38 969 kr0 kr
Hanne Beck-Bjørntvedt gjennom Nye Beck Holding AS → Hobb AS. Eier også aksjer i Villbrygg AS (0,04 %)6,7 %38 969 kr0 kr
Jenny Beck gjennom Nye Beck Holding AS → Juthophi AS6,7 %38 969 kr0 kr
Nora Berit Beck gjennom Nye Beck Holding AS → Ostuni Holding AS. Eier også aksjer i Otello Corporation ASA (0,04 %), Norse Atlantic ASA (0,01 %), Storebrand ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %)6,7 %38 969 kr0 kr
Helene Beck gjennom Nye Beck Holding AS → Placenta Holding AS6,7 %38 969 kr0 kr
Verdigrunnlag
730 674 kr
Formuesverdi (80 %)
584 539 kr
Formuesskatt om én person eide alt
0 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Finansinntektene i NYE BECK HOLDING AS steg fra 1,5 mill. kr i 2024 til 43 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • NYE BECK HOLDING AS gikk fra 4 % til 1,8 % av aksjene i FORRA ULTRAMAX AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i BECK TOPCO II AS falt med 719,5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i BECK TOPCO II AS steg fra 24 kr i 2024 til 9,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • NYE BECK HOLDING AS gikk fra 67 % til 33,3 % av aksjene i PRETAK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • NYE BECK HOLDING AS gikk fra 67 % til 33,3 % av aksjene i PRETAK AS i 2024.
  • STAVERN INVEST AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (234 242 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,7 mill. kr).
  • STOKKESKOG INVEST AS delte anslagsvis ut 1,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−45 002 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (89 220 kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.