Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

LG1 Eiendomsinvest AS

Org.nr. 928186504 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo

Aksjene i LG1 Eiendomsinvest AS gir de 91 personlige eierne anslagsvis 93 646 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 70,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener LG1 Eiendomsinvest AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 3,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 4,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i LG1 Eiendomsinvest AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 779 868 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 5,9 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 295 102 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med LG1 Eiendomsinvest AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 779 868 kr. Bankinnskuddene falt med 7 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 30 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,2 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 70,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 733 825 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 739 657 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier LG1 Eiendomsinvest AS?

LG1 Eiendomsinvest AS eies til slutt av Halden Kommunale Pensjonskasse (7,3 % gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → HKP Eiendom Holding AS), Personlig eier A (6,8 % gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Cape Invest AS → Abacs AS), Personlig eier B (6,8 % gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Cape Invest AS → Christin Pedersen Holding AS), Personlig eier C (5,8 % gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Harbarn AS → Astrup & Søn AS) og Personlig eier D (2,9 % gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Alfanor 19196 AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av LG1 Eiendomsinvest AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Halden Kommunale Pensjonskasse gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → HKP Eiendom Holding AS7,3 %5,1 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Cape Invest AS → Abacs AS6,8 %4,8 mill. kr30 614 kr
Personlig eier B gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Cape Invest AS → Christin Pedersen Holding AS6,8 %4,8 mill. kr30 614 kr
Personlig eier C gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Harbarn AS → Astrup & Søn AS5,8 %4,1 mill. kr23 560 kr
Personlig eier D gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Alfanor 19196 AS2,9 %2,1 mill. kr2 980 kr
Norsk Sjømannsforbund gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Sjømennenes Hus Eiendom AS2,9 %2,1 mill. kr–
Stavanger Kommune gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS2,9 %2,1 mill. kr–
Personlig eier E gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Utkilen Holding AS → Aut Holding AS2,9 %2,1 mill. kr2 939 kr
Personlig eier F gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Utkilen Holding AS → Cou Holding AS2,9 %2,1 mill. kr2 939 kr
Royal-Stiftelsen gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Storetind AS2,8 %2 mill. kr–
H. Clarkson & Company Limited gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Clarksons Real Estate Investment Management AS → Clarksons Norway AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,5 %1 mill. kr–
Personlig eier G gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Belair AS1,5 %1 mill. kr0 kr
Personlig eier H gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Ole Johan Olsen Invest AS1,5 %1 mill. kr0 kr
Personlig eier I gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → PHR Holding AS1,5 %1 mill. kr0 kr
Personlig eier J gjennom Clarksons Core Plus Midco AS → Clarksons Core Plus AS → Rams AS1,5 %1 mill. kr0 kr
Verdigrunnlag
88,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
70,7 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
93 646 kr
Formuesskatt om én person eide alt
739 657 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i CLARKSONS CORE PLUS AS falt med 29,9 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • CAPE INVEST AS gikk fra 7,8 % til 0 % av aksjene i ÅLESUND BYUTVIKLING AS i 2025.
  • MØKSTER INVESTERING AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i VALMUE PRIVATE DEBT AS i 2025.
  • Finansinntektene i LG1 EIENDOMSINVEST AS steg fra 42 243 kr i 2023 til 10,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i CLARKSONS CORE PLUS MIDCO AS økte med 102 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i CLARKSONS CORE PLUS MIDCO AS steg fra 231 kr i 2023 til 3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i CLARKSONS CORE PLUS AS økte med 315 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i CLARKSONS CORE PLUS AS steg fra 69 092 kr i 2023 til 3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MØKSTER INVESTERING AS gikk fra 8,2 % til 0 % av aksjene i VESSELMAN AS i 2024.
  • MØKSTER INVESTERING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i SPIR DATA AS i 2024.
  • MØKSTER INVESTERING AS gikk fra 4,5 % til 2,3 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024.
  • Finansinntektene i FREM SOLUTIONS AS steg fra 3,7 mill. kr i 2023 til 28,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.