Anslag · inntektsår 2025
Selmer Supra Ii AS
Org.nr. 927989204 · AS
Aksjene i Selmer Supra Ii AS gir de 30 personlige eierne anslagsvis 66 167 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 70,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Selmer Supra Ii AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −16,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Selmer Supra Ii AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 gikk egenkapitalen ned med 5,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 792 500 kr i inntektsåret 2024.
Hvordan har det gått med Selmer Supra Ii AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 94,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 4,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 58,6 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 1,2 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 0 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 739 287 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Selmer Supra Ii AS?
Selmer Supra Ii AS eies til slutt av Wehr Schiffahrts GMBH & Co KG (25,3 %), Groupe Centennial Holding (13,1 % gjennom Kingsford Shipping AS → Centennial AS), Personlig eier A (10 % gjennom Vedskjulet Holding AS), Invima AB (5 %) og Nordic Hamburg Invest Pte. LTD (5 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Selmer Supra Ii AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Wehr Schiffahrts GMBH & Co KG (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 25,3 % | 17,9 mill. kr | – |
| Groupe Centennial Holding gjennom Kingsford Shipping AS → Centennial AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 13,1 % | 9,3 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Vedskjulet Holding AS | 10 % | 7,1 mill. kr | 53 090 kr |
| Invima AB (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5 % | 3,5 mill. kr | – |
| Nordic Hamburg Invest Pte. LTD (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5 % | 3,5 mill. kr | – |
| Dutch Oceans Capital B.V. (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4,5 % | 3,2 mill. kr | – |
| Personlig eier B gjennom Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS; Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS | 3,8 % | 2,7 mill. kr | 9 363 kr |
| Personlig eier C gjennom Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS | 2,7 % | 1,9 mill. kr | 1 821 kr |
| Personlig eier D gjennom Mosbulk AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS | 2,7 % | 1,9 mill. kr | 1 821 kr |
| Blue Northern BLK LTD gjennom Norwegian Bulk Carriers AS → Norwegian Bulk Carriers Management AS → Belships AS → Belships Holding AS; Norwegian Bulk Carriers AS → Norwegian Bulk Carriers Management AS → Belships Trading AS → Belships AS → Belships Holding AS; Belships Shipholding Ii AS → Belships AS → Belships Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,7 % | 1,9 mill. kr | – |
| Personlig eier E | 2,5 % | 1,8 mill. kr | 72 kr |
| Personlig eier F gjennom PHR Holding AS | 2,3 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Atc Invest AS | 2 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom AS Bjørn Investor | 2 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 1,4 % | 985 410 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 88,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 70,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 66 167 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 739 287 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SELMER SUPRA II AS falt med 112,6 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Antall aksjer i SELMER SUPRA II AS økte fra 1 100 000 til 1 345 057 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- KINGSFORD SHIPPING AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i RFSEA INFRASTRUCTURE II AS i 2025.
- KINGSFORD SHIPPING AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i RFSEA INFRASTRUCTURE AS i 2025.
- MOSBULK AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (69,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (42,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOSBULK AS falt med 38,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MOSVOLDS REDERI AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i VIRIDIS BULK CARRIERS AS i 2025.
- MOSVOLDS REDERI AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i IKM SHIPPING AS i 2025.
- Finansinntektene i VEDSKJULET HOLDING AS steg fra 6,7 mill. kr i 2024 til 23,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- VEDSKJULET HOLDING AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i NORDIC CHEMTANKERS AS i 2025.
- SKULD FAMILIEHOLDING AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA II AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- KINGSFORD SHIPPING AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i SELMER SUPRA AS i 2024.
- CENTENNIAL AS gikk fra 75 % til 0 % av aksjene i FENERATOR AS i 2024.
- CENTENNIAL AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i MARITIME & MERCHANT BANK ASA i 2024.
- MOSBULK AS delte anslagsvis ut 27,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (28,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (68,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (69,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOSBULK AS falt med 91 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i MOSBULK AS steg fra 2,1 mill. kr i 2023 til 67,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Bankinnskuddet i MOSBULK AS økte med 68,1 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 113,6 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- Finansinntektene i GLASTAD AS steg fra 53,3 mill. kr i 2023 til 240,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.