Anslag · inntektsår 2025
Bertel O. Steen Agro AS
Org.nr. 927975793 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr til jordbruk og skogbruk · Lørenskog
Aksjene i Bertel O. Steen Agro AS gir de 38 personlige eierne anslagsvis 5 255 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 27,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Bertel O. Steen Agro AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 55,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,77 % av den samme verdien, så avkastningen er 71,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Bertel O. Steen Agro AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 106,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 418 573 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 40,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Bertel O. Steen Agro AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 11,7 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 97 021 kr. Det er i snitt tatt ut 15,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 36,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (424 834 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 59 064 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 264 077 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Bertel O. Steen Agro AS?
Bertel O. Steen Agro AS eies til slutt av Personlig eier A (7,3 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS og Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS), Personlig eier B (6,9 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS og Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS), Personlig eier C (6,9 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS og Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS), Personlig eier D (4,4 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS) og Personlig eier E (4,2 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bertel O. Steen Agro AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS; Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS | 7,3 % | 2 mill. kr | 2 593 kr |
| Personlig eier B gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS; Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS | 6,9 % | 1,9 mill. kr | 1 337 kr |
| Personlig eier C gjennom Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS | 6,9 % | 1,9 mill. kr | 1 325 kr |
| Personlig eier D gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS | 4,4 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 4,2 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 4,2 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Bucks AS; Bertel O. Steen Holding AS → Bucks JB AS | 3,8 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Bucks AS; Bertel O. Steen Holding AS → Bucks K AS | 3,8 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Maema AS; Bertel O. Steen Holding AS → Bmsteen AS | 3,6 % | 981 958 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Kagge AS; Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Mabeni AS; Bertel O. Steen Holding AS → Mabeni AS | 3,4 % | 946 598 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Granly AS; Bertel O. Steen Holding AS → Ylnarg AS | 2,8 % | 778 205 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 2,8 % | 774 189 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 2,8 % | 774 189 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 2,8 % | 774 189 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Ijati; Bertel O. Steen Holding AS → Ina Reff AS | 2,5 % | 681 794 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 34,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 27,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 5 255 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 264 077 kr
Hendelser i eierkjeden
- BERTEL O. STEEN AGRO AS delte anslagsvis ut 31,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−6,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (37,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN AGRO AS falt med 31,1 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- BERTEL O. STEEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 630 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,3 mrd. kr).
- AS BEMACS delte anslagsvis ut 35,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (187,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (34,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (186,5 mill. kr).
- Finansinntektene i AS BEMACS steg fra 232 131 kr i 2024 til 35,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- TEKAS AS delte anslagsvis ut 202,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (212,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (36,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (46,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i TEKAS AS økte med 174,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- MAEMA AS delte anslagsvis ut 10,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (173,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (404 080 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (163,8 mill. kr).
- MAEMA AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i TORKAP AS i 2025.
- PEMAKAP AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i TORKAP AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN AGRO AS falt med 86,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- BERTEL O. STEEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 140 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (169,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr).
- Finansinntektene i BERTEL O. STEEN HOLDING AS steg fra 46,6 mill. kr i 2023 til 206,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i MAEMA AS økte med 9,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i PEMAKAP AS økte med 9,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.