Anslag · inntektsår 2025
Measure It AS
Org.nr. 927951088 · AS · Produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter · Bærum
Aksjene i Measure It AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 37 964 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 60,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Measure It AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −9,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Measure It AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 75,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (105,9 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Measure It AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 75,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 39,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 34,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 7,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 126,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 623 463 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Measure It AS?
Measure It AS eies til slutt av Equip Capital Fund 1LP (79,4 % gjennom Cautus Holdco AS), Atle Gerhardsen (6,1 % gjennom Cautus Holdco AS → Agi AS), Lars Krangnes (6,1 % gjennom Cautus Holdco AS → Lki AS), Vegar Svendgård (1,4 % gjennom Cautus Holdco AS → Vsi AS) og Anders Kvåle (1,2 % gjennom Cautus Holdco AS → Steelbird AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Measure It AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Equip Capital Fund 1LP gjennom Cautus Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 79,4 % | 47,7 mill. kr | – |
| Atle Gerhardsen gjennom Cautus Holdco AS → Agi AS | 6,1 % | 3,7 mill. kr | 18 982 kr |
| Lars Krangnes gjennom Cautus Holdco AS → Lki AS. Eier også aksjer i Rana Gruber AS (under 0,01 %), Multiconsult ASA (under 0,01 %) | 6,1 % | 3,7 mill. kr | 18 982 kr |
| Vegar Svendgård gjennom Cautus Holdco AS → Vsi AS. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %) | 1,4 % | 816 738 kr | 0 kr |
| Anders Kvåle gjennom Cautus Holdco AS → Steelbird AS. Eier også aksjer i Arkwright X AS (10,99 %), Ac Invest 1 AS (10,24 %) | 1,2 % | 700 061 kr | 0 kr |
| Anna Karin Veronica Gunberg Østlie gjennom Cautus Holdco AS → Muzungu Invest AS. Eier også aksjer i Melhus Sparebank (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), Sparebanken Øst (under 0,01 %), Arendals Fossekompani ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 1 % | 583 384 kr | 0 kr |
| Odd Sverre Østlie gjennom Cautus Holdco AS → Muzungu Invest AS | 1 % | 583 384 kr | 0 kr |
| Tor Kim Steinsland gjennom Cautus Holdco AS → Sesiso AS. Eier også aksjer i Actieselskabet Kolbjørn (0,06 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %) | 0,9 % | 535 663 kr | 0 kr |
| Odd-Willy Kleiven Berg gjennom Cautus Holdco AS → Aurnelia AS. Eier også aksjer i Rana Gruber AS (under 0,01 %), Akva Group ASA (under 0,01 %), Selvaag Bolig ASA (under 0,01 %), Af Gruppen ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %) og 7 andre | 0,7 % | 408 369 kr | 0 kr |
| Kai Venaas gjennom Cautus Holdco AS. Eier også aksjer i Liven Design AS (50 %) | 0,3 % | 176 462 kr | 0 kr |
| Eli Marie Giske gjennom Cautus Holdco AS → Hasselbakk AS. Eier også aksjer i Sparebanken Øst (under 0,01 %), Selvaag Bolig ASA (under 0,01 %), Kitron ASA (under 0,01 %), Western Bulk Chartering AS (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %) og 12 andre | 0,3 % | 157 864 kr | 0 kr |
| Kim Sebastian Lindmark gjennom Cautus Holdco AS | 0,2 % | 147 760 kr | 0 kr |
| Nigel Kenneth Wilson gjennom Cautus Holdco AS → Five Reasons AS | 0,2 % | 131 448 kr | 0 kr |
| Sigmund Brekke Langelid gjennom Cautus Holdco AS. Eier også aksjer i Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 0,2 % | 116 677 kr | 0 kr |
| Tomasz Korecki gjennom Cautus Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,2 % | 114 787 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 75,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 60,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 623 463 kr
Hendelser i eierkjeden
- MEASURE IT AS delte anslagsvis ut 14,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−189 563 kr) pluss årsresultatet 2025 (15,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (952 072 kr).
- Innskutt egenkapital i MEASURE IT AS økte med 105,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i MEASURE IT AS steg fra 2,7 mill. kr i 2024 til 21,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CAUTUS HOLDCO AS delte anslagsvis ut 16,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−469 037 kr) pluss årsresultatet 2025 (14,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−2,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i CAUTUS HOLDCO AS økte med 105,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i CAUTUS HOLDCO AS steg fra 670 562 kr i 2024 til 15,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MUZUNGU INVEST AS delte anslagsvis ut 2,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (13,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15 mill. kr).
- STEELBIRD AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (216,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (197,9 mill. kr).
- STEELBIRD AS gikk fra 6,9 % til 0 % av aksjene i CORE AGENCY AS i 2025.
- AGI AS delte anslagsvis ut 5,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (62,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (62,6 mill. kr).
- LKI AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (67,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (69,1 mill. kr).
- Finansinntektene i VSI AS steg fra 207 799 kr i 2023 til 2,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- STEELBIRD AS delte anslagsvis ut 45,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (250,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (216,4 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.