Anslag · inntektsår 2025
Askeladden & Co AS
Org.nr. 927785056 · AS · Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning · Oslo
Aksjene i Askeladden & Co AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 585,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Askeladden & Co AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 2,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Askeladden & Co AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 34,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 12,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 13,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Askeladden & Co AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 23,7 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 39,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 10,3 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 545,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 6 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 6,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Askeladden & Co AS?
Askeladden & Co AS eies til slutt av Andreas Rokne (20,7 % gjennom Cag 25 AS), Karl-Axel Hjorth Bauer (20,7 % gjennom Kamf Adventures AS), Martin SCHÜTT (20,7 % gjennom SCHÜTT Happens AS), Egil Stenshagen (4,8 % gjennom Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS) og Fredrik Holth (3,2 % gjennom Constructio AS og Constructio AS → Flygind Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Askeladden & Co AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Andreas Rokne gjennom Cag 25 AS. Eier også aksjer i Oncoinvent ASA (0,01 %), Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %) | 20,7 % | 121,4 mill. kr | 1,3 mill. kr |
| Karl-Axel Hjorth Bauer gjennom Kamf Adventures AS. Eier også aksjer i Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), Saga Pure ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %) | 20,7 % | 121,4 mill. kr | 1,3 mill. kr |
| Martin SCHÜTT gjennom SCHÜTT Happens AS. Eier også aksjer i DR.Dropin AS (0,2 %) | 20,7 % | 121,4 mill. kr | 1,3 mill. kr |
| Egil Stenshagen gjennom Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS. Eier også aksjer i Stenshagen Holding AS (50 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Rød Golf AS (0,3 %) | 4,8 % | 28,2 mill. kr | 271 975 kr |
| Fredrik Holth gjennom Constructio AS; Constructio AS → Flygind Invest AS. Eier også aksjer i Flygind Gård AS (50 %), Stereo Skis AS (0,87 %), Kongsvinger Golfanlegg AS (0,1 %), Havila Shipping ASA (0,01 %), Solstad Offshore ASA (under 0,01 %) | 3,2 % | 18,9 mill. kr | 171 733 kr |
| Kristian Holth gjennom Constructio AS; Constructio AS → Grey Swan AS. Eier også aksjer i Black Swan AS (100 %), Miami Investment Group AS (50 %), Kongsvinger Golfanlegg AS (0,19 %), Pre China Private Equity i AS (0,18 %), Abg Sundal Collier Holding ASA (0,04 %) og 2 andre | 3,2 % | 18,9 mill. kr | 171 733 kr |
| Jørgen Stenshagen gjennom Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS. Eier også aksjer i Jørst Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %) | 2,3 % | 13,3 mill. kr | 115 138 kr |
| Karianne Stenshagen gjennom Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS. Eier også aksjer i Kast Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 2,3 % | 13,3 mill. kr | 115 138 kr |
| Tim Kristian Nilo gjennom Bergspitze AS. Eier også aksjer i Impact Media AS (33,33 %), AS Bogstadveien 30 Byggeselskap (2,44 %) | 1,8 % | 10,5 mill. kr | 87 604 kr |
| Jo Olav Lunder gjennom Mojo Partners AS → Cigalep AS | 1,5 % | 9 mill. kr | 72 318 kr |
| Einar Øgrey Brandsdal gjennom Glede Glede Glede AS → Brandsdal Holding AS | 1,4 % | 8,1 mill. kr | 63 489 kr |
| Thomas Fredrik Werring Neslein gjennom Pecunia Forvaltning AS → Pecunia AS → Tiron AS; Pecunia Forvaltning AS → Pecunia AS → Peculium Holding AS; Pecunia Forvaltning AS → Pecunia AS → Luna AS → Peculium Holding AS | 1 % | 5,7 mill. kr | 39 584 kr |
| Morten Christian Ameln gjennom Monstro AS → Monforte AS | 0,7 % | 4,2 mill. kr | 24 330 kr |
| Roy Gunnar Holth gjennom Constructio AS. Eier også aksjer i Flygind AS (100 %), Kongsvinger Golfanlegg AS (0,1 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 0,7 % | 4,2 mill. kr | 24 163 kr |
| Popspinach AB (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,7 % | 4,1 mill. kr | – |
- Verdigrunnlag
- 731,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 585,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 6,4 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i ASKELADDEN & CO AS falt med 34,9 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i ASKELADDEN & CO AS steg fra 8,1 mill. kr i 2024 til 37,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ASKELADDEN & CO AS gikk fra 25,2 % til 4 % av aksjene i ASKELADDEN & CO AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 300 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,9 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,7 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i NEW TONIC AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,7 % til 0 % av aksjene i TIGHTS.NO AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i KID ASA i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 300 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (513,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (450,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (664,5 mill. kr).
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EGIL STENSHAGEN IMPACT AS i 2025.
- CONSTRUCTIO AS gikk fra 20 % til 17,8 % av aksjene i SCANMUDRING HOLDING AS i 2025.
- BERGSPITZE AS gikk fra 5,6 % til 1,2 % av aksjene i ASKELADDEN & CO AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SAMUELS1 HOLDING AS gikk fra 5,6 % til 0 % av aksjene i ASKELADDEN & CO AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- VALEMON INVEST AS gikk fra 5,6 % til 0 % av aksjene i ASKELADDEN & CO AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- LYCKE INVEST AS gikk fra 2,8 % til 0,4 % av aksjene i ASKELADDEN & CO AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ASKELADDEN & CO AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ODD 8 AS i 2024.
- CAG 25 AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (185,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (180,2 mill. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 253,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i EXABEL AS i 2024.
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 250 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (488,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (275,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (513,9 mill. kr).
- CONSTRUCTIO AS delte anslagsvis ut 200 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (381,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,5 mrd. kr).
- CONSTRUCTIO AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i BEWI INVEST ASA i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.