Anslag · inntektsår 2025
HV Storm Holding AS
Org.nr. 927733242 · AS · Uoppgitt · Stavanger
Aksjene i HV Storm Holding AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 7,4 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,8 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener HV Storm Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −0 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hvordan har det gått med HV Storm Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1 mrd. kr. Bankinnskuddene økte med 230,1 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,8 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 31 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 31 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier HV Storm Holding AS?
HV Storm Holding AS eies til slutt av Ole Ertvaag (14,6 % gjennom HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS og HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Eføy Investering AS og HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → HV Capital AS → Eføy Investering AS), Mayo Clinic (7,7 % gjennom HV Storm Co-Invest AS), Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap (7,4 % gjennom HV Storm Co-Invest AS), Allianz Glo.Div.Inf.Eq.Fund Ii SCSP (5,6 % gjennom HV Storm Co-Invest AS) og SP Pes Aggregator X Holdings LP (5,6 % gjennom HV Storm Co-Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av HV Storm Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Ole Ertvaag gjennom HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS; HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Eføy Investering AS; HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → HV Capital AS → Eføy Investering AS | 14,6 % | 412,3 mill. kr | 4,5 mill. kr |
| Mayo Clinic gjennom HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 7,7 % | 218,1 mill. kr | – |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom HV Storm Co-Invest AS | 7,4 % | 210,1 mill. kr | – |
| Allianz Glo.Div.Inf.Eq.Fund Ii SCSP gjennom HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,6 % | 158,6 mill. kr | – |
| SP Pes Aggregator X Holdings LP gjennom HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,6 % | 157,9 mill. kr | – |
| Pål Magnus Reed gjennom HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Pamar AS; HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS → Pamar AS; HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Pamar AS | 5,2 % | 147,5 mill. kr | 1,6 mill. kr |
| Allianz Leben Infrastruk.Fonds GMBH gjennom HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,1 % | 145,1 mill. kr | – |
| Acm Capital gjennom HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,7 % | 105,1 mill. kr | – |
| Green Wawe Crut Private Assets Us gjennom HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,9 % | 80,7 mill. kr | – |
| Sixth Stockholm Ci SPV LP gjennom HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,6 % | 72,2 mill. kr | – |
| Nærings- og Fiskeridepartementet gjennom HV Storm Co-Invest AS → Nysnø Klimainvesteringer AS | 1,7 % | 47,6 mill. kr | – |
| Allianz Finance Ii Luxembourg Sarl gjennom HV Storm Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,6 % | 44,8 mill. kr | – |
| Erlend Basmo Ellingsen gjennom HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Ebell AS | 1,6 % | 44,8 mill. kr | 454 183 kr |
| Jon Vatnaland gjennom HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Jva Invest AS | 1,6 % | 44,8 mill. kr | 454 183 kr |
| Ove Gusevik gjennom HV Nef Invest Jota AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Kyrvatn AS. Eier også aksjer i Wheel.Me AS (0,2 %), Morrow Bank ASA (0,17 %), 00nation AS (0,11 %), Minerva Topco AS (0,05 %), Af Gruppen ASA (0,04 %) og 6 andre | 1,6 % | 44,8 mill. kr | 454 183 kr |
- Verdigrunnlag
- 3,5 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,8 mrd. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 31 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 12,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (15 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (40,9 mill. kr).
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 65 % av aksjene i HV NEF INVEST ZERO AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST RHO AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST VICTOR AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST REDA AS i 2025.
- ALBEMARLE INVEST 2 AS delte anslagsvis ut 437,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (44,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (411,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18,5 mill. kr).
- HITECVISION AS delte anslagsvis ut 502,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (311,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (474,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (283,8 mill. kr).
- EFØY KAPITAL AS delte anslagsvis ut 165,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (81,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (213,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (129,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HV STORM HOLDING AS økte med 1 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i HV STORM HOLDING AS steg fra 286 250 kr i 2023 til 9,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST JOTA AS økte med 505,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 6,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (24,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (20,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HV STORM CO-INVEST AS økte med 549,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ALBEMARLE INVEST 2 AS delte anslagsvis ut 320,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (41,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (323,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (44,7 mill. kr).
- HITECVISION AS delte anslagsvis ut 332,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (416,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (228,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (311,9 mill. kr).
- HITECVISION AS gikk fra 40 % til 0 % av aksjene i HV CAPITAL HVAS AS i 2024.
- EFØY KAPITAL AS delte anslagsvis ut 207,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (130,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (157,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (81,5 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
- Eier: Nærings- og Fiskeridepartementet
- Eierandel i: Vårgrønn AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.