Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Renol Invest AS

Org.nr. 927729873 · AS · Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører · Hustadvika

Aksjene i Renol Invest AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 2,1 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 200,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Renol Invest AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 117,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 136,4 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Renol Invest AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 48,5 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (56,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Renol Invest AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 48,5 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 4,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 159,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 45,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3,5 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 49,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 507 143 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Renol Invest AS?

Renol Invest AS eies til slutt av Einar Robert Naas (28,3 % gjennom Roose Invest 2 AS), Nils Olav Naas (28,3 % gjennom Jarn Invest 2 AS), Lars Eivind Haugnes Naas (28,3 % gjennom Lehn Invest 2 AS) og Einar Norvall Naas (15 % gjennom Matrosen Invest 2 AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Renol Invest AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Einar Robert Naas gjennom Roose Invest 2 AS. Eier også aksjer i Barents Blue AS (0,01 %), Nos Nova AS (0,01 %), Havila Shipping ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %)28,3 %56,8 mill. kr586 459 kr
Nils Olav Naas gjennom Jarn Invest 2 AS28,3 %56,8 mill. kr586 239 kr
Lars Eivind Haugnes Naas gjennom Lehn Invest 2 AS. Eier også aksjer i Hana AS (50 %), Exact Therapeutics AS (under 0,01 %)28,3 %56,8 mill. kr586 239 kr
Einar Norvall Naas gjennom Matrosen Invest 2 AS15 %30,1 mill. kr292 377 kr
Verdigrunnlag
250,5 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
200,4 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
2,1 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
2,2 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • RENOL INVEST AS delte anslagsvis ut 15 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (43,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−23,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,6 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i RENOL INVEST AS falt med 150 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • ROOSE AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i RENOL INVEST AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • RENOL INVEST AS delte anslagsvis ut 304,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (13,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (334,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (43,9 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i RENOL INVEST AS økte med 206,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i RENOL INVEST AS steg fra 83,8 mill. kr i 2023 til 354,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • RENOL INVEST AS gikk fra 90 % til 0 % av aksjene i TROLL HOUSING AS i 2024.
  • RENOL INVEST AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i TYDAL DATA CENTER AS i 2024.
  • ROOSE INVEST 2 AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (16,9 mill. kr).
  • Finansinntektene i ROOSE INVEST 2 AS steg fra 66 534 kr i 2023 til 15,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • ROOSE INVEST 2 AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i ANLEGGSDELER AS i 2024.
  • Finansinntektene i JARN INVEST 2 AS steg fra 34 570 kr i 2023 til 6,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • LEHN INVEST 2 AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (15,8 mill. kr).
  • Finansinntektene i LEHN INVEST 2 AS steg fra 59 188 kr i 2023 til 15 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • LEHN INVEST 2 AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i ANLEGGSDELER AS i 2024.
  • Finansinntektene i MATROSEN INVEST 2 AS steg fra 21 626 kr i 2023 til 4,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MATROSEN INVEST 2 AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i ANLEGGSDELER AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.