Anslag · inntektsår 2025
Nle AS
Org.nr. 927597500 · AS · Passasjertransport med jernbane · Haugesund
Aksjene i Nle AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Nle AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −132,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,33 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Nle AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 2,3 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (8,2 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 12 187 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Nle AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 1,1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 19 606 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 5 369 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 12 187 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Nle AS?
Nle AS eies til slutt av Øivind Lindøe (44,6 %), Frank Vikingstad (4,9 % gjennom Vikingstad Invest AS), Gunnar Evensen (4,4 % gjennom Møsbu AS), Vibeke Vikingstad (3,7 % gjennom Vikingstad Invest AS → Comvik AS) og Birgitte Vikingstad Vierdal (3,7 % gjennom Vikingstad Invest AS → Vikingstad Invest i AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nle AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Øivind Lindøe | 44,6 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Frank Vikingstad gjennom Vikingstad Invest AS. Eier også aksjer i Webstep ASA (under 0,01 %) | 4,9 % | 146 822 kr | 0 kr |
| Gunnar Evensen gjennom Møsbu AS | 4,4 % | 131 332 kr | 0 kr |
| Vibeke Vikingstad gjennom Vikingstad Invest AS → Comvik AS. Eier også aksjer i Sulten AS (under 0,01 %) | 3,7 % | 110 116 kr | 0 kr |
| Birgitte Vikingstad Vierdal gjennom Vikingstad Invest AS → Vikingstad Invest i AS | 3,7 % | 110 116 kr | 0 kr |
| Mari Helmer. Eier også aksjer i Mahø AS (100 %), Sprekker i Fasaden AS (4 %), Fra Offer til Kriger AS (1,98 %), Marketwell AS (0,55 %), Orbify.Ai AS (0,23 %) og 9 andre | 3,2 % | 94 522 kr | 0 kr |
| Aina Eidesvik gjennom Bømmelfjord AS → Avina AS. Eier også aksjer i Levia AS (100 %), Levia Holding AS (100 %), Langevåg Bygdatun AS (0,61 %), Boldbooks AS (0,15 %) | 3,1 % | 91 504 kr | 0 kr |
| Lauritz Eidesvik gjennom Bømmelfjord AS → Bømelhuk AS. Eier også aksjer i Langevåg Bygdatun AS (0,61 %), Eidesvik Offshore ASA (under 0,01 %) | 3,1 % | 91 504 kr | 0 kr |
| Borgny Eidesvik gjennom Bømmelfjord AS → Bømmelfjord Holding AS. Eier også aksjer i Langevåg Bygdatun AS (0,24 %), Reach Subsea ASA (under 0,01 %) | 3,1 % | 91 504 kr | 0 kr |
| Marianne Eidesvik gjennom Bømmelfjord AS → Mohana AS. Eier også aksjer i Langevåg Bygdatun AS (0,61 %), Reach Subsea ASA (under 0,01 %), Eidesvik Offshore ASA (under 0,01 %) | 3,1 % | 91 504 kr | 0 kr |
| Tor Olav Eidesvik gjennom Bømmelfjord AS → Radar AS. Eier også aksjer i Langevåg Bygdatun AS (0,61 %), Eidesvik Offshore ASA (under 0,01 %) | 3,1 % | 91 504 kr | 0 kr |
| Bodil Marie Andersen gjennom Abra Eiendom AS → Holtenborg AS. Eier også aksjer i Vestlio AS (100 %) | 2,6 % | 78 154 kr | 0 kr |
| Ståle Løvbukten gjennom Valuegarden AS | 2,6 % | 76 847 kr | 0 kr |
| Merete Iren Berg Hjorthaug gjennom Berg Eiendom Haugaland AS → Berg Eiendom Konsern AS. Eier også aksjer i Berg Eiendom Haraldsvang AS (100 %) | 1,6 % | 46 482 kr | 0 kr |
| Gaute Sævareid Aase gjennom Vanadis AS → Niflheim AS | 1,3 % | 39 531 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 3,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 12 187 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i NLE AS økte med 2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i NLE AS økte fra 176 718 til 193 808 i 2025, og 3 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- BERG EIENDOM HAUGALAND AS gikk fra 5,1 % til 0 % av aksjene i NLE AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BØMMELFJORD AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (330,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (39,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (339,6 mill. kr).
- VIKINGSTAD INVEST AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i MEIERIET 1877 AS i 2025.
- VIKINGSTAD INVEST AS gikk fra 8,3 % til 6,8 % av aksjene i CREDO II CO-INVEST AS i 2025.
- VIKINGSTAD INVEST AS gikk fra 3,2 % til 1,7 % av aksjene i CODELAB CAPITAL AS i 2025.
- MØSBU AS delte anslagsvis ut 35 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (519,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (482,2 mill. kr).
- MØSBU AS gikk fra 15,5 % til 0 % av aksjene i FUTURISTS AS i 2025.
- MØSBU AS gikk fra 4,2 % til 0 % av aksjene i ARDOQ AS i 2025.
- MØSBU AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i ARBAFLAME AS i 2025.
- VANADIS AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i SFR HOLDING AS i 2025.
- VANADIS AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i TB ØKONOMI AS i 2025.
- VANADIS AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i AVALDSNES INVEST AS i 2025.
- VANADIS AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i FUS AS i 2025.
- VANADIS AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i P INVEST AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i NLE AS økte med 6,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i NLE AS økte fra 143 676 til 176 718 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- BØMMELFJORD AS delte anslagsvis ut 22,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (321,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (31,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (330,4 mill. kr).
- VIKINGSTAD INVEST AS delte anslagsvis ut 45 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (163,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (86,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (205,4 mill. kr).
- Finansinntektene i VIKINGSTAD INVEST AS steg fra 12 mill. kr i 2023 til 88,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- VIKINGSTAD INVEST AS gikk fra 59,6 % til 0 % av aksjene i VIGILO AS i 2024.
- VIKINGSTAD INVEST AS gikk fra 33,3 % til 12,4 % av aksjene i NORDVEGEN INVEST III AS i 2024.
- MØSBU AS delte anslagsvis ut 50 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (584,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−15 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (519,7 mill. kr).
- MØSBU AS gikk fra 4,9 % til 0 % av aksjene i KYOTO GROUP AS i 2024.
- VANADIS AS delte anslagsvis ut 98,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (72,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr).
- VANADIS AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i MIO GRUPPEN AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.