Anslag · inntektsår 2025
Fremo Vassverk AS
Org.nr. 927437309 · AS · Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann · Melhus
Aksjene i Fremo Vassverk AS gir de 198 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Fremo Vassverk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 6,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,3 % av den samme verdien, så avkastningen er 23,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Fremo Vassverk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 466 375 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 19 370 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 176 476 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Fremo Vassverk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 466 375 kr. Bankinnskuddene økte med 515 768 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 16 544 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 10 817 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 10 284 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Fremo Vassverk AS?
Fremo Vassverk AS eies til slutt av Personlig eier A (1,9 %), Personlig eier B (1,6 %), Personlig eier C (1,4 %), Personlig eier D (1,2 %) og Personlig eier E (1,2 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Fremo Vassverk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 1,9 % | 51 878 kr | 0 kr |
| Personlig eier B | 1,6 % | 45 393 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 1,4 % | 38 908 kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 1,2 % | 32 424 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 1,2 % | 32 424 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 1,2 % | 32 424 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Ler Holding AS; direkte | 1,2 % | 32 424 kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 0,9 % | 25 939 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 0,9 % | 25 939 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 0,9 % | 25 939 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 0,9 % | 25 939 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 0,9 % | 25 939 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 0,9 % | 25 939 kr | 0 kr |
| Personlig eier N | 0,9 % | 25 939 kr | 0 kr |
| Personlig eier O | 0,9 % | 25 939 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 3,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,8 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 10 284 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i LER HOLDING AS steg fra 1,2 mill. kr i 2024 til 5,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LER HOLDING AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i RØRLEGGER 1 AS i 2025.
- TRØNDERENERGI KRAFT AS delte anslagsvis ut 380,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (659,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (356,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (636 mill. kr).
- TRØNDERENERGI AS gikk fra 1,9 % til 0 % av aksjene i STARTUPLAB FOUNDERS FUND V AS i 2025.
- LER HOLDING AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i MEKANIKER 1 AS i 2024.
- TRØNDERENERGI KRAFT AS delte anslagsvis ut 80 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (289,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (450,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (659,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i TRØNDERENERGI KRAFT AS økte med 80 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.