Anslag · inntektsår 2025
Risør Rederi AS
Org.nr. 927421968 · AS · Uoppgitt · Risør
Aksjene i Risør Rederi AS gir de 3 personlige eierne anslagsvis 118 929 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 26,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Risør Rederi AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 24,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, så avkastningen er 32,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Risør Rederi AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 24 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (13,4 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 313 494 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Risør Rederi AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 24 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 126 083 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (403 879 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 27,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 258 315 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 251 051 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Risør Rederi AS?
Risør Rederi AS eies til slutt av Thomas Wollmar Neeven Christensen (39,1 % gjennom Easy2connect AS → Aass Trading AS), Haflood S.À R.L (39,1 %), Håkon Aanonsen (19,5 % gjennom Haxzn Holding AS → Sigarcom AS) og Svein Stavelin (2,3 % gjennom Stavelin Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Risør Rederi AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Thomas Wollmar Neeven Christensen gjennom Easy2connect AS → Aass Trading AS. Eier også aksjer i Steam Holding AS (76,24 %), Procorp AS (8,57 %), Risør Shipping Holding AS (0,86 %), Safe4 Security Group AS (0,58 %) | 39,1 % | 10,3 mill. kr | 85 231 kr |
| Haflood S.À R.L (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 39,1 % | 10,3 mill. kr | – |
| Håkon Aanonsen gjennom Haxzn Holding AS → Sigarcom AS | 19,5 % | 5,1 mill. kr | 33 698 kr |
| Svein Stavelin gjennom Stavelin Holding AS | 2,3 % | 608 556 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 32,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 26,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 251 051 kr
Hendelser i eierkjeden
- Antall aksjer i RISØR REDERI AS økte fra 16 467 626 til 16 857 626 i 2025, og 2 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- HAFLO INVEST AB gikk fra 40 % til 0 % av aksjene i RISØR REDERI AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- EASY2CONNECT AS delte anslagsvis ut 675 135 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,7 mill. kr).
- Finansinntektene i AASS TRADING AS steg fra 21 057 kr i 2024 til 2,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- AASS TRADING AS gikk fra 54,7 % til 0 % av aksjene i RISØR REAL ESTATE AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i HAXZN HOLDING AS økte med 8,4 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SIGARCOM AS delte anslagsvis ut 9,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (30,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (19,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (40,7 mill. kr).
- STAVELIN HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11,9 mill. kr).
- Finansinntektene i STAVELIN HOLDING AS steg fra 762 322 kr i 2024 til 3,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- STAVELIN HOLDING AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i NYDALEN VENTURE AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i RISØR REDERI AS økte med 12,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i RISØR REDERI AS steg fra 190 412 kr i 2023 til 10,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Antall aksjer i RISØR REDERI AS økte fra 10 155 125 til 16 467 626 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- RISØR REDERI AS gikk fra 44,5 % til 15 % av aksjene i RISØR BULK I AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i EASY2CONNECT AS økte med 737 044 kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i EASY2CONNECT AS steg fra 905 733 kr i 2023 til 13,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- EASY2CONNECT AS gikk fra 11,6 % til 3,8 % av aksjene i RISØR SHIPPING HOLDING AS i 2024.
- EASY2CONNECT AS gikk fra 5,1 % til 0 % av aksjene i NORDIC LIGHT NORWAY AS i 2024.
- EASY2CONNECT AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i RISØR BULK I AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i HAXZN HOLDING AS økte med 4,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HAXZN HOLDING AS gikk fra 5,7 % til 0 % av aksjene i SIGARCOM AS i 2024.
- SIGARCOM AS delte anslagsvis ut 6,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (20,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (16,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30,1 mill. kr).
- STAVELIN HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (13,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−218 854 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,5 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Risør Shipping Holding AS
- Eierandel i: Risør Bulk i AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.