Anslag · inntektsår 2025
Marine Dynamics AS
Org.nr. 927411644 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Vestvågøy
Aksjene i Marine Dynamics AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 2 780 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Marine Dynamics AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −29,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,57 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Marine Dynamics AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 5,4 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (8,9 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 60 972 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Marine Dynamics AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 5,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 2,4 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 492 066 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 72 165 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 57 487 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 44 858 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Marine Dynamics AS?
Marine Dynamics AS eies til slutt av Jon Kåre Halstensen (32,6 % gjennom Halgrim AS), Sigvald Arctander Rist (18,9 % gjennom Skottind Invest AS), Thomas Ernstsen Sedeniussen (10,9 % gjennom Sedeniussen Holding AS), Tor Inge Nilsen (10 % gjennom Ballstadværing AS → Tor Inge Holding AS og Ballstadværing AS) og Christian Mide (6,7 % gjennom Xinvestor AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Marine Dynamics AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Jon Kåre Halstensen gjennom Halgrim AS. Eier også aksjer i Halgrim Brum AS (100 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 32,6 % | 2 mill. kr | 2 780 kr |
| Sigvald Arctander Rist gjennom Skottind Invest AS. Eier også aksjer i Bersærk AS (0,41 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 18,9 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Thomas Ernstsen Sedeniussen gjennom Sedeniussen Holding AS. Eier også aksjer i Salmon Evolution ASA (under 0,01 %), Noram Drilling AS (under 0,01 %), Norda ASA (under 0,01 %), Rana Gruber AS (under 0,01 %), Abg Sundal Collier Holding ASA (under 0,01 %) og 9 andre | 10,9 % | 679 143 kr | 0 kr |
| Tor Inge Nilsen gjennom Ballstadværing AS → Tor Inge Holding AS; Ballstadværing AS. Eier også aksjer i Ballstad AS (0,46 %) | 10 % | 624 585 kr | 0 kr |
| Christian Mide gjennom Xinvestor AS. Eier også aksjer i Accessnxt AS (24,46 %), Conceptomed AS (5,87 %) | 6,7 % | 420 146 kr | 0 kr |
| Marius Josefsen gjennom Josefsen Invest AS. Eier også aksjer i Norwegian Block Exchange AS (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %), Norse Atlantic ASA (under 0,01 %) og 7 andre | 4,1 % | 259 148 kr | 0 kr |
| Heidi Grimnes gjennom Halgrim AS | 3,6 % | 226 446 kr | 0 kr |
| Runhild Nese Mide gjennom Xinvestor AS | 3,4 % | 209 286 kr | 0 kr |
| Tone Johanne Pedersen gjennom BR Leknes AS. Eier også aksjer i Ballstad Radioservice AS (30 %) | 2,9 % | 181 134 kr | 0 kr |
| Gunnar Andreas Olsen gjennom BR Leknes AS → Transistor G. O. AS | 2,9 % | 181 134 kr | 0 kr |
| Ole-Andreas Nylund. Eier også aksjer i Nordic Mining ASA (under 0,01 %), Pexip Holding ASA (under 0,01 %), Polight ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) og 1 andre | 1,1 % | 67 021 kr | 0 kr |
| Erik Andreas Olsen gjennom BR Leknes AS → Lofoten Holding AS. Eier også aksjer i Ballstad AS (0,46 %), Polight ASA (under 0,01 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %), Höegh Autoliners ASA (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 0,9 % | 57 714 kr | 0 kr |
| Odd Roar Olsen gjennom BR Leknes AS → Lofoten Holding AS | 0,9 % | 57 714 kr | 0 kr |
| Torbjørn Tollefsen Olsen gjennom BR Leknes AS → Lofoten Holding AS. Eier også aksjer i Ballstad AS (2,86 %), Fjord Defence Group ASA (0,01 %) | 0,9 % | 57 714 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 44 858 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i MARINE DYNAMICS AS økte med 3,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i MARINE DYNAMICS AS økte fra 2 074 446 til 2 541 112 i 2025, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- EMSA HOLDING AS gikk fra 10,1 % til 0 % av aksjene i MARINE DYNAMICS AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HERA AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i MARINE DYNAMICS AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HALGRIM AS gikk fra 68,1 % til 0 % av aksjene i LOFOTEN AKVAPONI A/S i 2025.
- Finansinntektene i BR LEKNES AS steg fra 93 975 kr i 2024 til 9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i MARINE DYNAMICS AS økte med 5,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i MARINE DYNAMICS AS økte fra 1 327 780 til 2 074 446 i 2024, og 3 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- NOAYA AS gikk fra 15,9 % til 0 % av aksjene i MARINE DYNAMICS AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- XINVESTOR AS gikk fra 40 % til 30,6 % av aksjene i ACCESSNXT AS i 2024.
- BALLSTADVÆRING AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (21,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (21,6 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.