Anslag · inntektsår 2025
Helganes Kraft AS
Org.nr. 927210592 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Suldal
Aksjene i Helganes Kraft AS gir de 3 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 11,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Helganes Kraft AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 19 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,68 % av den samme verdien, så avkastningen er 27,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Helganes Kraft AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 618 597 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 187 509 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Helganes Kraft AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 1,9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 28 460 kr. Det er i snitt tatt ut 309 299 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (163 708 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 14 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 121 029 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 101 761 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Helganes Kraft AS?
Helganes Kraft AS eies til slutt av Hitecvision New Energy Annex Fund (22,2 % gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → HV Annex Invest Beta AS), Narvik Kommune (14,9 % gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS), Jämtkraft AB (8,4 % gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS), Harstad Kommune / Hársttáid Suohkan (7,7 % gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS) og Ole Ertvaag (7,3 % gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS og Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Helganes Kraft AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Hitecvision New Energy Annex Fund gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → HV Annex Invest Beta AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 22,2 % | 2,6 mill. kr | – |
| Narvik Kommune gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS | 14,9 % | 1,8 mill. kr | – |
| Jämtkraft AB gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 8,4 % | 997 630 kr | – |
| Harstad Kommune / Hársttáid Suohkan gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS | 7,7 % | 914 404 kr | – |
| Ole Ertvaag gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS; Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS | 7,3 % | 865 959 kr | 0 kr |
| Pål Magnus Reed gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Pamar AS; Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Pamar AS | 3,2 % | 379 867 kr | 0 kr |
| Dielddanuori Suohkan - Tjeldsund Kommune gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS | 2,7 % | 322 731 kr | – |
| Eføy Investering AS gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS | 2,4 % | 283 750 kr | – |
| Woyage AS gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Watrium AS | 2,2 % | 262 877 kr | – |
| Hadsel Kommune gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Trollfjord AS | 1,8 % | 220 000 kr | – |
| Gratangen Kommune gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS | 1,4 % | 161 365 kr | – |
| Ibestad Kommune gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS | 1,4 % | 161 365 kr | – |
| Kvæfjord Kommune gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS | 1,4 % | 161 365 kr | – |
| Lødingen Kommune gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → Nordkraft AS → Hålogaland Kraft Holding AS | 1,4 % | 161 365 kr | – |
| Erlend Basmo Ellingsen gjennom Cadre AS → Cadre Group AS → HV Cadre Holding AS → HV Nef Invest Victor AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Ebell AS | 1,1 % | 125 699 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 14,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 11,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 101 761 kr
Hendelser i eierkjeden
- TTE HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HELGANES KRAFT AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i CADRE GROUP AS økte med 300,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV CADRE HOLDING AS økte med 253,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST VICTOR AS økte med 253,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- NORDKRAFT AS delte anslagsvis ut 332,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (947,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (99,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (714,7 mill. kr).
- NORDKRAFT AS gikk fra 33,1 % til 0 % av aksjene i NARVIK KAPITAL AS i 2025.
- NORDKRAFT AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i NSCALE NORWAY AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 12,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (15 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (40,9 mill. kr).
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 65 % av aksjene i HV NEF INVEST ZERO AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST RHO AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST VICTOR AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST REDA AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i CADRE AS økte med 251,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 6,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (24,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (20,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Narvik Kommune
- Eier: Harstad Kommune / Hársttáid Suohkan
- Eier: Dielddanuori Suohkan - Tjeldsund Kommune
- Eier: Eføy Investering AS
- Eier: Woyage AS
- Eier: Hadsel Kommune
- Eier: Gratangen Kommune
- Eier: Ibestad Kommune
- Eier: Kvæfjord Kommune
- Eier: Lødingen Kommune
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.