Anslag · inntektsår 2025
Rem Purus AS
Org.nr. 927145707 · AS · Forsyning for offshore · Herøy
Aksjene i Rem Purus AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 1,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 554,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Rem Purus AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 35,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 40,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Rem Purus AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 353,3 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 10,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Rem Purus AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 353,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 12,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 493,1 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 241,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 24,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (9,7 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 129,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 6,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Rem Purus AS?
Rem Purus AS eies til slutt av Purus Wind LTD (57,4 %), Magnus Leonard Roth (14,2 % gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Canomaro Oilservice AS), Kaldbakur Ehf (14,2 % gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS), Jørn Petter Remøy (3,2 % gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Barentz AS → JPR Invest AS) og Maria Remøy Aurvåg (3,2 % gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Barentz AS → Mra Invest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Rem Purus AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Purus Wind LTD (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 57,4 % | 318,1 mill. kr | – |
| Magnus Leonard Roth gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Canomaro Oilservice AS. Eier også aksjer i Canomaro Invest AS (100 %), Inyard Invest AS (33,33 %), Solstad Offshore ASA (2,41 %), Icelandic Salmon AS (1,94 %), Dof Group ASA (1,29 %) og 1 andre | 14,2 % | 78,7 mill. kr | 827 517 kr |
| Kaldbakur Ehf gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 14,2 % | 78,7 mill. kr | – |
| Jørn Petter Remøy gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Barentz AS → JPR Invest AS. Eier også aksjer i Rem Maritime Eiendom AS (12 %) | 3,2 % | 17,7 mill. kr | 159 499 kr |
| Maria Remøy Aurvåg gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Barentz AS → Mra Invest AS. Eier også aksjer i Rem Maritime Eiendom AS (12 %) | 3,2 % | 17,7 mill. kr | 159 499 kr |
| Fredrik Remøy gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Barentz AS → Nor-Sino Invest AS. Eier også aksjer i Rem Maritime Eiendom AS (12 %), Bakkegruppen AS (under 0,01 %) | 3,2 % | 17,7 mill. kr | 159 499 kr |
| Åse Marie Remøy gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Barentz AS → Åmr Invest AS. Eier også aksjer i Rem Maritime Eiendom AS (12 %) | 3,2 % | 17,7 mill. kr | 159 499 kr |
| Aage Johan Remøy gjennom Rem Offshore AS → Rem Offshore Holding AS → Barentz AS. Eier også aksjer i Rem Maritime Eiendom AS (52 %), Armada Enterprises AS (2,39 %) | 1,4 % | 7,9 mill. kr | 61 111 kr |
- Verdigrunnlag
- 692,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 554,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 6,1 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i REM PURUS AS falt med 433,9 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i REM PURUS AS steg fra 12 mill. kr i 2024 til 480,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- REM PURUS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PURUS ENERGY AS i 2025.
- REM PURUS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i REM ENERGY 3 AS i 2025.
- REM OFFSHORE AS delte anslagsvis ut 100 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (547 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (458,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (905,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i REM OFFSHORE AS økte med 188 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- REM OFFSHORE HOLDING AS delte anslagsvis ut 100 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (6,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (294,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (200,8 mill. kr).
- Finansinntektene i REM OFFSHORE HOLDING AS steg fra 8,5 mill. kr i 2024 til 296,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BARENTZ AS delte anslagsvis ut 37,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (627,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (309,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (899,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i REM PURUS AS økte med 133,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i REM PURUS AS steg fra 932 kr i 2023 til 12 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Antall aksjer i REM PURUS AS økte fra 127 221 til 161 935 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Finansinntektene i REM OFFSHORE AS steg fra 76,8 mill. kr i 2023 til 401,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i REM OFFSHORE HOLDING AS steg fra 261 184 kr i 2023 til 8,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i CANOMARO OILSERVICE AS økte med 406,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i CANOMARO OILSERVICE AS steg fra 3,9 mill. kr i 2023 til 25 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CANOMARO OILSERVICE AS gikk fra 25,8 % til 0 % av aksjene i REM SERVICE AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.