Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Starc AS

Org.nr. 927120550 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Oslo

Aksjene i Starc AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 4 678 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Starc AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −14,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,37 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Starc AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 25 874 kr, mest med nye penger fra eierne (1,3 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 31 753 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Starc AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 25 874 kr. Bankinnskuddene falt med 424 888 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 550 000 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 24 667 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 14 627 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 15 333 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Starc AS?

Starc AS eies til slutt av Personlig eier A (67,6 % gjennom LG Holding AS og direkte), Personlig eier B (5,9 % gjennom Othrik AS), Personlig eier C (5,9 % gjennom Othrik AS), Personlig eier D (4,4 % gjennom Bog Invest AS) og Personlig eier E (4,4 %), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Starc AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom LG Holding AS; direkte67,6 %2,2 mill. kr4 678 kr
Personlig eier B gjennom Othrik AS5,9 %193 726 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Othrik AS5,9 %193 726 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Bog Invest AS4,4 %145 294 kr0 kr
Personlig eier E4,4 %145 294 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Vici Management AS4,4 %145 294 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Techpros Holding AS → Øwre Invest AS3,7 %121 079 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Singlø Invest AS2,9 %96 863 kr0 kr
Personlig eier I0,7 %24 216 kr0 kr
Verdigrunnlag
4,1 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
3,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
15 333 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i STARC AS økte med 1,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i STARC AS økte fra 1 310 000 til 1 360 000 i 2025, og 2 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • MYLDER HOLDING AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i STARC AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • LG HOLDING AS gikk fra 14 % til 11,3 % av aksjene i TIFFANI AS i 2025.
  • OTHRIK AS gikk fra 32,3 % til 25,7 % av aksjene i TIFFANI AS i 2025.
  • MYLDER AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i STARC AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • OTHRIK AS delte anslagsvis ut 2,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (10,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,4 mill. kr).
  • Finansinntektene i OTHRIK AS steg fra 359 479 kr i 2023 til 1,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i BOG INVEST AS økte med 31 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • VICI MANAGEMENT AS gikk fra 9 % til 0 % av aksjene i VACUNOR AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.