Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Chall AS

Org.nr. 927063352 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Oslo

Aksjene i Chall AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 15 172 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Chall AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −38,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,63 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Chall AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 7 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (11,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 66 627 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Chall AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 444 535 kr og den langsiktige gjelden økte med 3,5 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 107 186 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 46 493 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 66 627 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Chall AS?

Chall AS eies til slutt av Personlig eier A (38,9 % gjennom LNH Invest AS og Chall Mip AS → LNH Invest AS), Personlig eier B (10,7 % gjennom Tææn Invest AS og Chall Mip AS → Tææn Invest AS), Personlig eier C (9,6 % gjennom Belcem Invest AS), Personlig eier D (8,2 % gjennom HGSV Invest AS → Eight Peaks Holding AS og direkte) og Personlig eier E (7,7 % gjennom VZBL AS og Chall Mip AS → VZBL AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Chall AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom LNH Invest AS; Chall Mip AS → LNH Invest AS38,9 %3,3 mill. kr15 172 kr
Personlig eier B gjennom Tææn Invest AS; Chall Mip AS → Tææn Invest AS10,7 %901 606 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Belcem Invest AS9,6 %806 350 kr0 kr
Personlig eier D gjennom HGSV Invest AS → Eight Peaks Holding AS; direkte8,2 %691 116 kr0 kr
Personlig eier E gjennom VZBL AS; Chall Mip AS → VZBL AS7,7 %651 160 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Chall Mip AS → Jara AS; Jara AS6,2 %522 752 kr0 kr
Invex Investments LTD gjennom Techpros AS → Icon Investments AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)3,2 %271 915 kr–
Personlig eier G gjennom Lyngneset Invest AS → Breivet AS2,5 %206 814 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Lyngneset Invest AS → Ospevannet AS2,5 %206 814 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Lyngneset Invest AS → Vigdarvatnet AS2,5 %206 814 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Jaco Invest AS → Ocean Capital AS1,2 %96 936 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Jaco Invest AS → Probity AS1,2 %96 936 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Lyngneset Invest AS0,8 %68 938 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Jaco Invest AS → Marine Capital AS0,7 %58 161 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Hakatai AS0,4 %34 454 kr0 kr
Verdigrunnlag
10,5 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
8,4 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
66 627 kr

Hendelser i eierkjeden

  • BELCEM INVEST AS delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (249,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (52,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (288 mill. kr).
  • LYNGNESET INVEST AS gikk fra 33,4 % til 0 % av aksjene i HIGH VOLTAGE ROBOTICS AS i 2025.
  • LYNGNESET INVEST AS gikk fra 1,7 % til 0 % av aksjene i ZAPTEC ASA i 2025.
  • JARA AS gikk fra 47,7 % til 43,4 % av aksjene i LINEWORK AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i CHALL AS økte med 11,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i CHALL AS økte fra 42 872 til 57 821 i 2024, og 9 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • CHALL MIP AS gikk fra 16,6 % til 6,1 % av aksjene i CHALL AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • VZBL AS gikk fra 10,5 % til 6,1 % av aksjene i CHALL AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • BELCEM INVEST AS delte anslagsvis ut 15 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (169 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (95,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (249,8 mill. kr).
  • CHALL MIP AS gikk fra 16,6 % til 6,1 % av aksjene i CHALL AS i 2024.
  • JARA AS delte anslagsvis ut 667 435 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,9 mill. kr).
  • JARA AS gikk fra 80,9 % til 60,9 % av aksjene i TIMELESS AS i 2024.
  • JARA AS gikk fra 50,8 % til 47,7 % av aksjene i LINEWORK AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.