Anslag · inntektsår 2025
Xo Holdco AS
Org.nr. 927062984 · AS · Utgivelse av annen programvare · Oslo
Aksjene i Xo Holdco AS gir de 10 personlige eierne anslagsvis 328 691 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 254,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Xo Holdco AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Xo Holdco AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2,8 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 5,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 898 621 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Xo Holdco AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,4 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 687 346 kr. Det er i snitt tatt ut 1,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (4,4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 256,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 2,8 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Xo Holdco AS?
Xo Holdco AS eies til slutt av Equip Capital Fund i LP (49,4 % gjennom Xo Topco AS), Cubera Ix LP (15,3 % gjennom Xo Topco AS), Bluester Fund Iv (9,2 % gjennom Xo Topco AS), Tomm Borge (4,2 % gjennom Sneaky Blinders AS) og Terje Simonsen (3,7 % gjennom Tosi Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Xo Holdco AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Equip Capital Fund i LP gjennom Xo Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 49,4 % | 125,8 mill. kr | – |
| Cubera Ix LP gjennom Xo Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 15,3 % | 39 mill. kr | – |
| Bluester Fund Iv gjennom Xo Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 9,2 % | 23,4 mill. kr | – |
| Tomm Borge gjennom Sneaky Blinders AS. Eier også aksjer i Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 4,2 % | 10,6 mill. kr | 88 703 kr |
| Terje Simonsen gjennom Tosi Invest AS. Eier også aksjer i Kreatif AS (under 0,01 %), Aqualis ASA (under 0,01 %), Magnora ASA (under 0,01 %), Hermana Holding ASA (under 0,01 %) | 3,7 % | 9,4 mill. kr | 76 744 kr |
| Lars Tore Fladhus gjennom Øb Holding Fladhus AS; Øb Holding Fladhus AS → Flato Holding AS. Eier også aksjer i Klaveness Combination Carriers ASA (under 0,01 %), Panoro Energy ASA (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %) | 2,9 % | 7,3 mill. kr | 55 571 kr |
| Nina Kristine Fladhus gjennom Øb Holding Fladhus AS; Øb Holding Fladhus AS → NKF Holding AS | 2,9 % | 7,3 mill. kr | 55 571 kr |
| Anders Jahren gjennom Nästegård AS. Eier også aksjer i Aktiv CRM AS (50,05 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) | 2,2 % | 5,5 mill. kr | 37 434 kr |
| Anders Håvik Løken gjennom Canacas AS | 1,1 % | 2,7 mill. kr | 9 663 kr |
| Steinar Møller gjennom Steinar Møller Invest AS | 0,9 % | 2,3 mill. kr | 5 005 kr |
| Nils Ole Fladhus gjennom Øb Holding Fladhus AS. Eier også aksjer i Krødsherad Bioenergi AS (6,61 %), Kreatif AS (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 0,7 % | 1,8 mill. kr | 0 kr |
| Kai Ivar Laberg | 0,6 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Pål Vestre gjennom Ypsilon CRM AS. Eier også aksjer i Fiva Drift AS (0,48 %) | 0,5 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Per Erik Sundh (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,4 % | 1 mill. kr | – |
| Torbjörn Johansson (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,4 % | 1 mill. kr | – |
- Verdigrunnlag
- 318,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 254,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,8 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Antall aksjer i XO HOLDCO AS økte fra 3 118 740 til 3 155 367 i 2025, og 5 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- ØB HOLDING FLADHUS AS delte anslagsvis ut 27,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (310 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (292,8 mill. kr).
- SNEAKY BLINDERS AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (28,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (27,7 mill. kr).
- NÄSTEGÅRD AS delte anslagsvis ut 3,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (28,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (26,8 mill. kr).
- Bankinnskuddet i CANACAS AS økte med 2,3 mill. kr i 2025, mens anleggsmidlene falt med 3,2 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- SNEAKY BLINDERS AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (34,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (28,3 mill. kr).
- Finansinntektene i CANACAS AS steg fra 165 489 kr i 2023 til 1,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Xo Bidco AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.