Anslag · inntektsår 2025
Nanocaps AS
Org.nr. 927010577 · AS · Produksjon av elektroniske komponenter · Horten
Aksjene i Nanocaps AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 5 869 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Nanocaps AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −23,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,63 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Nanocaps AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 3,1 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (7,5 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 111 853 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Nanocaps AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 480 608 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 107 033 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 8,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 68 509 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 66 532 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Nanocaps AS?
Nanocaps AS eies til slutt av Personlig eier A (27,9 % gjennom Diamond Nanomachines AS og direkte), Personlig eier B (16,7 % gjennom Xpmems AS og direkte), Personlig eier C (16,1 % gjennom Xpmems AS), GMCC Eloectronic Technology Wuxi Co (7,6 %) og Babak Jabbari (3,4 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nanocaps AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Diamond Nanomachines AS; direkte | 27,9 % | 2,3 mill. kr | 5 869 kr |
| Personlig eier B gjennom Xpmems AS; direkte | 16,7 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Xpmems AS | 16,1 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| GMCC Eloectronic Technology Wuxi Co (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 7,6 % | 636 360 kr | – |
| Babak Jabbari (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,4 % | 283 914 kr | – |
| Personlig eier D | 3,4 % | 282 299 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Spilder Holding AS | 3,2 % | 269 229 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Villafett & Sønner AS; direkte | 2,9 % | 247 201 kr | 0 kr |
| Personlig eier G | 1,5 % | 122 377 kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 1,2 % | 97 901 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Mti Vekst AS → Aho Invest AS | 1 % | 83 622 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Mti Vekst AS → Lucienne AS | 1 % | 83 622 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Mti Vekst AS → RG Holding AS | 1 % | 83 622 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Mti Vekst AS | 1 % | 83 622 kr | 0 kr |
| Humanpeak And Balance AB gjennom Mti Vekst AS → Windchange AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1 % | 83 622 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 10,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 8,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 66 532 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i NANOCAPS AS økte med 1,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i NANOCAPS AS økte fra 165 521 til 171 871 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i NANOCAPS AS økte med 5,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i NANOCAPS AS økte fra 138 619 til 165 521 i 2024, og 10 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i MTI VEKST AS økte med 6,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.