Anslag · inntektsår 2025
Enrx Group AS
Org.nr. 926875736 · AS · Produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer · Skien
Aksjene i Enrx Group AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 2,4 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 366,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Enrx Group AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −50 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Enrx Group AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 17,7 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (504 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 7,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Enrx Group AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 17,7 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 13 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 597 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 26,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 4,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (6,4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 347,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Enrx Group AS?
Enrx Group AS eies til slutt av Trine Must (12,5 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal og Arendals Fossekompani ASA), Erik Christian Must (12,5 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS og Arendals Fossekompani ASA), Charlotte Bergesen (8,4 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS og Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS), Cathrine Ulrichsen (7,3 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS og Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS) og Victor Johannes Ulrichsen Vigsnæs (6 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Enrx Group AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Trine Must gjennom Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal; Arendals Fossekompani ASA. Eier også aksjer i NHST Holding AS (0,19 %), Gyldendal ASA (0,14 %), Polaris Media ASA (0,12 %), Veidekke ASA (0,04 %), Kongsberg Gruppen ASA (0,03 %) og 4 andre | 12,5 % | 45,7 mill. kr | 464 720 kr |
| Erik Christian Must gjennom Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS; Arendals Fossekompani ASA. Eier også aksjer i Spond AS (2,2 %), Gyldendal ASA (0,4 %), NHST Holding AS (0,2 %), Polaris Media ASA (0,16 %), Rec Silicon Holdings AS (0,08 %) og 5 andre | 12,5 % | 45,7 mill. kr | 464 622 kr |
| Charlotte Bergesen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS; Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS. Eier også aksjer i Gumøy Golf AS (0,43 %) | 8,4 % | 30,8 mill. kr | 300 738 kr |
| Cathrine Ulrichsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS | 7,3 % | 26,8 mill. kr | 256 462 kr |
| Victor Johannes Ulrichsen Vigsnæs gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %) | 6 % | 22,1 mill. kr | 205 035 kr |
| Morten Sigval Bergesen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 2 AS → Breifonn 2 AS. Eier også aksjer i Viking Growth 33 AS (1,04 %), Gumøy Golf AS (0,43 %), Itera ASA (under 0,01 %), Scatec ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 4 andre | 4,3 % | 15,7 mill. kr | 139 567 kr |
| Breifonn Holding AG gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Breifonn AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4,1 % | 15,1 mill. kr | – |
| Henrik Bergesen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Langfonn AS. Eier også aksjer i Havfonn Holding AS (100 %), Irecommend AS (10,02 %) | 4,1 % | 15,1 mill. kr | 133 450 kr |
| Caroline Ulrichsen Svendsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Cus Invest AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %) | 3,9 % | 14,2 mill. kr | 124 317 kr |
| Henrik Ulrichsen Svendsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Us Invest AS. Eier også aksjer i Endúr ASA (0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Nekkar ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %) | 3,9 % | 14,2 mill. kr | 124 317 kr |
| Morten Sigval Bergesen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 3 AS. Eier også aksjer i Snefonn AS (86,65 %), NHST Holding AS (0,02 %) | 3,7 % | 13,6 mill. kr | 118 589 kr |
| Kjell Christian Ulrichsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Kamul AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS. Eier også aksjer i Kcu Invest AS (100 %), Aker ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 5,6 mill. kr | 38 155 kr |
| Marianne Ulrichsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS. Eier også aksjer i Tinkas AS (100 %) | 1,5 % | 5,5 mill. kr | 37 087 kr |
| Folketrygdfondet gjennom Arendals Fossekompani ASA | 1,3 % | 4,8 mill. kr | – |
| Svanhild og Arne Musts Fond for Medisinsk Forskning Sti gjennom Arendals Fossekompani ASA | 1,1 % | 4,2 mill. kr | – |
- Verdigrunnlag
- 458,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 366,7 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 4 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i ENRX GROUP AS økte med 474,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i FUTURE MATERIALS AS i 2025.
- Finansinntektene i MUST INVEST AS steg fra 25,3 mill. kr i 2024 til 793,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MUST INVEST AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i NORKON AS i 2025.
- MUST AS delte anslagsvis ut 120 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (144,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,3 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i ENRX GROUP AS økte med 29,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA delte anslagsvis ut 192 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr).
- Finansinntektene i ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA steg fra 267,7 mill. kr i 2023 til 3,5 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VERGIA AS i 2024.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- Finansinntektene i ULFOSS INVEST AS steg fra 133 mill. kr i 2023 til 763,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ULFOSS INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- HAVFONN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- MUST AS delte anslagsvis ut 105 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (78 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,3 mrd. kr).
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.