Anslag · inntektsår 2025
Sandslimarka Kontorbygg AS
Org.nr. 926790102 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo
Aksjene i Sandslimarka Kontorbygg AS gir de 166 personlige eierne anslagsvis 20 182 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 66,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Sandslimarka Kontorbygg AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −6,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Sandslimarka Kontorbygg AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 10,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Sandslimarka Kontorbygg AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 10,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 8,3 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 9,5 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 1,1 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 60,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 625 735 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 690 239 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Sandslimarka Kontorbygg AS?
Sandslimarka Kontorbygg AS eies til slutt av Gjensidigestiftelsen (7,3 % gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS), Personlig eier A (5 % gjennom Montem AS → Auris AS → Auris Holding AS), Personlig eier B (3,4 % gjennom Montem AS → Secundus AS), Personlig eier C (1,8 % gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Otto Olsen Eiendom AS) og Stiftelsen Hans Rasmus Astrup (1,6 % gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sandslimarka Kontorbygg AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Gjensidigestiftelsen gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS | 7,3 % | 4,9 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Montem AS → Auris AS → Auris Holding AS | 5 % | 3,3 mill. kr | 15 515 kr |
| Personlig eier B gjennom Montem AS → Secundus AS | 3,4 % | 2,2 mill. kr | 4 667 kr |
| Personlig eier C gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Otto Olsen Eiendom AS | 1,8 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Stiftelsen Hans Rasmus Astrup gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS | 1,6 % | 1,1 mill. kr | – |
| Kyrox Capital AB gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,1 % | 745 097 kr | – |
| Personlig eier D gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Swiss Life Ref Nordic 2020 Invest AS → SG Armaturen AS → Kaage Invest AS; Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Swiss Life Ref Nordic 2020 Invest AS → Kaage Invest AS | 1,1 % | 735 538 kr | 0 kr |
| BVT Concentio Vermögensstrukturfond gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,9 % | 596 078 kr | – |
| Personlig eier E gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Ivar Løge AS | 0,9 % | 596 078 kr | 0 kr |
| Stiftelsen Thomas Fearnley, Heddy og Nils Astrup gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS | 0,9 % | 567 216 kr | – |
| Personlig eier F gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Eiendomsselskapet Norge AS | 0,7 % | 447 058 kr | 0 kr |
| Gemto AS gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Swiss Life Ref Nordic 2020 Invest AS | 0,7 % | 432 656 kr | – |
| Personlig eier G gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Swiss Life Ref Nordic 2020 Invest AS → Coachit AS | 0,6 % | 408 108 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Swiss Life Ref Nordic 2020 Invest AS → Andvari Investment Research AS; Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Andvari Investment Research AS | 0,5 % | 320 370 kr | 0 kr |
| Olive Capital Sau gjennom Swiss Life Ref Nordic 2020 AS → Oald Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,5 % | 315 921 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 82,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 66,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 20 182 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 690 239 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SWISS LIFE REF NORDIC 2020 AS falt med 100 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SWISS LIFE REF NORDIC 2020 INVEST AS falt med 59 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MONTEM AS delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (80,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (27,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (94,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MONTEM AS økte med 35,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- MONTEM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAVNEN EIENDOM AS i 2025.
- MONTEM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OASEN NÆRINGSPARK AS i 2025.
- AURIS AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i REAKTOR AS i 2025.
- AURIS HOLDING AS delte anslagsvis ut 66 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (235,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (7,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (177,2 mill. kr).
- SECUNDUS AS delte anslagsvis ut 4,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (16,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (7,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (19,7 mill. kr).
- SECUNDUS AS gikk fra 43 % til 33,6 % av aksjene i MONTEM AS i 2025.
- SECUNDUS AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i MANDELHUSET EIGENDOM AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SWISS LIFE REF NORDIC 2020 AS falt med 100 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SWISS LIFE REF NORDIC 2020 INVEST AS falt med 59,2 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i SWISS LIFE REF NORDIC 2020 INVEST AS steg fra 219 930 kr i 2023 til 57,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MONTEM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VESTLAND MILJØLOGISTIKK AS i 2024.
- MONTEM AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i RØYKSUNDKANALEN AS i 2024.
- Finansinntektene i AURIS HOLDING AS steg fra 296 000 kr i 2023 til 11,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SECUNDUS AS delte anslagsvis ut 5,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (17 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (16,8 mill. kr).
- Finansinntektene i SECUNDUS AS steg fra 36 514 kr i 2023 til 6,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SECUNDUS AS gikk fra 45 % til 43 % av aksjene i MONTEM AS i 2024.
- SECUNDUS AS gikk fra 40 % til 8 % av aksjene i FLYNDREVIKA HOLDING AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Gjensidigestiftelsen
- Eier: Stiftelsen Hans Rasmus Astrup
- Eier: Stiftelsen Thomas Fearnley, Heddy og Nils Astrup
- Eier: Gemto AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.