Anslag · inntektsår 2025
Parbulkers Iv AS
Org.nr. 926742426 · AS · Utenriks sjøfart med gods · Oslo
Aksjene i Parbulkers Iv AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 184 614 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 61,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Parbulkers Iv AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −15,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Parbulkers Iv AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 68,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Parbulkers Iv AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 68,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 12 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 7,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 8 974 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 634 408 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Parbulkers Iv AS?
Parbulkers Iv AS eies til slutt av Aconcagua Management Limited (20 % gjennom Storm Norge AS → Surfside Holding AS), Ole Peter Ludvig Lorentzen (10 % gjennom Ludvig Lorentzen AS), Ganthimathy Vasudevan Surajh Ganthimathy Vasudevan Surajh (7,5 % gjennom Vega Bulk Shipowning AS), Kenneth Fjeld (7,5 % gjennom Vega Bulk Shipowning AS → Vega Bulk Invest AS) og Solvår Hallesdatter Hardesty (7,3 % gjennom Haspro AS → Hallesdatter AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Parbulkers Iv AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Aconcagua Management Limited gjennom Storm Norge AS → Surfside Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 20 % | 12,2 mill. kr | – |
| Ole Peter Ludvig Lorentzen gjennom Ludvig Lorentzen AS. Eier også aksjer i Gumøy Golf AS (1,28 %) | 10 % | 6,1 mill. kr | 43 555 kr |
| Ganthimathy Vasudevan Surajh Ganthimathy Vasudevan Surajh gjennom Vega Bulk Shipowning AS | 7,5 % | 4,6 mill. kr | 28 266 kr |
| Kenneth Fjeld gjennom Vega Bulk Shipowning AS → Vega Bulk Invest AS | 7,5 % | 4,6 mill. kr | 28 266 kr |
| Solvår Hallesdatter Hardesty gjennom Haspro AS → Hallesdatter AS. Eier også aksjer i Heglandstuggu AS (25 %) | 7,3 % | 4,5 mill. kr | 27 306 kr |
| Halvår Sivertsen gjennom Haspro AS → Meta Holding AS. Eier også aksjer i Heglandstuggu AS (25 %) | 7,2 % | 4,4 mill. kr | 26 141 kr |
| Halle Ragnar Sivertsen gjennom Haspro AS → Haspro Holding AS | 6,5 % | 4 mill. kr | 22 179 kr |
| Pål Georg Benestad gjennom Beinir AS → Benestad Eiendom AS | 4,3 % | 2,7 mill. kr | 8 901 kr |
| Leif Arne Langøy gjennom Lapas AS → Lapas Holding AS | 2,7 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Frithjof Anderssen gjennom Motor Trade Eiendom og Finans AS → Frithjof Anderssen Invest 2 AS. Eier også aksjer i Frithjof Anderssen Invest AS (100 %) | 2,6 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Nicolas Brun-Lie gjennom Orinoco AS. Eier også aksjer i Sanok Invest AS (0,26 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 2,5 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Holyoak Investments INC (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2 % | 1,2 mill. kr | – |
| Harald Jan Benestad gjennom Beinir AS → Benestad Eiendom AS | 1,5 % | 932 429 kr | 0 kr |
| Christian Rasmussen gjennom Hestia AS. Eier også aksjer i Metri AS (76,47 %) | 1,5 % | 917 329 kr | 0 kr |
| Einar Johan Rytter gjennom Erryco Invest AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 1,2 % | 733 863 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 76,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 61,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 634 408 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i PARBULKERS IV AS falt med 43,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i STORM NORGE AS økte med 124,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SURFSIDE HOLDING AS gikk fra 15,2 % til 0 % av aksjene i JACKTEL AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i VEGA BULK SHIPOWNING AS økte med 56,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- LUDVIG LORENTZEN AS delte anslagsvis ut 60 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (667,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (108 583 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (607,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VEGA BULK INVEST AS økte med 5,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- APK-KIINTEISTÖT OY gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i PARBULKERS IV AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- STORM NORGE AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i S56 BOLIG 2 AS i 2024.
- STORM NORGE AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i SEA SHIP III AS i 2024.
- STORM NORGE AS gikk fra 19,1 % til 0 % av aksjene i SEA SHIP INVEST AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i SURFSIDE HOLDING AS økte med 300 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SURFSIDE HOLDING AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i BEWI INVEST ASA i 2024.
- SURFSIDE HOLDING AS gikk fra 1,7 % til 0 % av aksjene i STANDARDCOIN AS i 2024.
- Finansinntektene i VEGA BULK SHIPOWNING AS steg fra 144 838 kr i 2023 til 5,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i LUDVIG LORENTZEN AS steg fra 11 mill. kr i 2023 til 625,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.