Anslag · inntektsår 2025
Axaz AS
Org.nr. 926559745 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Oslo
Aksjene i Axaz AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 31 603 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 15,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Axaz AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 13,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,71 % av den samme verdien, så avkastningen er 18,6 ganger formuesskatten.
Hvordan har det gått med Axaz AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 10,5 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 12,3 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 683 500 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 20,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 185 759 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 133 350 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Axaz AS?
Axaz AS eies til slutt av Personlig eier A (21,8 % gjennom JK Vekst AS), Personlig eier B (17,7 % gjennom Morten Knutsen Holding AS), Personlig eier C (16,4 % gjennom R T Jenssen Invest AS), Personlig eier D (3,2 % gjennom Hammerseth Holding AS) og Personlig eier E (3,2 % gjennom Klemetsen Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Axaz AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom JK Vekst AS | 21,8 % | 3,3 mill. kr | 15 254 kr |
| Personlig eier B gjennom Morten Knutsen Holding AS | 17,7 % | 2,7 mill. kr | 9 172 kr |
| Personlig eier C gjennom R T Jenssen Invest AS | 16,4 % | 2,5 mill. kr | 7 177 kr |
| Personlig eier D gjennom Hammerseth Holding AS | 3,2 % | 490 326 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Klemetsen Invest AS | 3,2 % | 481 583 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Platou Investing AS; direkte | 2,6 % | 395 530 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom TRK Group AS | 2,6 % | 389 155 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom R-Venture AS → Ict Group AS; R-Venture AS → Ip Group AS → Ict Group AS | 1,7 % | 259 461 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 1,6 % | 234 811 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 1,4 % | 218 195 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Støy Investment AS → Støyva Holding AS; Støy Investment AS | 1,3 % | 192 208 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Faroe Invest AS | 1,1 % | 171 957 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Magnus Møller Invest AS | 1,1 % | 163 442 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Sim1kol AS | 1,1 % | 163 442 kr | 0 kr |
| Personlig eier O | 0,9 % | 138 926 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 18,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 15,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 133 350 kr
Hendelser i eierkjeden
- R-VENTURE AS delte anslagsvis ut 263,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (310,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,4 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i R-VENTURE AS økte med 51,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i R-VENTURE AS steg fra 335,9 mill. kr i 2024 til 1,4 mrd. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- R-VENTURE AS gikk fra 100 % til 90 % av aksjene i EVOLVE HOLDING AS i 2025.
- R-VENTURE AS gikk fra 100 % til 90 % av aksjene i EVOLVE DRIFT AS i 2025.
- R-VENTURE AS gikk fra 65 % til 0 % av aksjene i FULLSTAKK MARKETING AS i 2025.
- R-VENTURE AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i DEBET AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i KLEMETSEN INVEST AS falt med 1 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i AXAZ AS økte med 3,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i AXAZ AS økte fra 17 593 690 til 18 508 860 i 2024, og 15 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Finansinntektene i R-VENTURE AS steg fra 7,5 mill. kr i 2023 til 335,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- R-VENTURE AS gikk fra 39,9 % til 0 % av aksjene i ECIT ACCOUNTING HOLDING AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Builder AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.