Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Hav Group ASA

Org.nr. 926311581 · ASA · Produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler · Herøy

Aksjene i Hav Group ASA gir de 12 personlige eierne anslagsvis 661 066 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 157,9 mill. kr, regnet fra børsverdien 30.12.2025.

Tjener Hav Group ASA mer enn formuesskatten?

Aksjekursen har endret seg med −22,1 % i året i snitt i 2025–2024, uten utbytte. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hvordan har det gått med Hav Group ASA?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 79,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 134,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 73,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 2,7 mill. kr i året.

Hvem eier Hav Group ASA?

Hav Group ASA eies til slutt av Njål Sævik (13,7 % gjennom Havila Holding AS → Emini Invest AS og Emini Invest AS), Vegard Sævik (13,7 % gjennom Havila Holding AS → Innidimman AS og Innidimman AS), Hege Sævik Rabben (10,9 % gjennom Havila Holding AS → HSR Invest AS og HSR Invest AS), Nordnet Pensionsfrskring AB (5,2 % gjennom Nordnet Livsforsikring AS) og Per Rolf Sævik (4,6 % gjennom Havila Holding AS → Pison AS og Pison AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Hav Group ASA?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Njål Sævik gjennom Havila Holding AS → Emini Invest AS; Emini Invest AS. Eier også aksjer i Njål Invest AS (100 %), Fjord Defence Group ASA (0,01 %), Ulstein Group ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %), TGS ASA (under 0,01 %)13,7 %21,6 mill. kr199 367 kr
Vegard Sævik gjennom Havila Holding AS → Innidimman AS; Innidimman AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %)13,7 %21,6 mill. kr199 367 kr
Hege Sævik Rabben gjennom Havila Holding AS → HSR Invest AS; HSR Invest AS10,9 %17,3 mill. kr155 248 kr
Nordnet Pensionsfrskring AB gjennom Nordnet Livsforsikring AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)5,2 %8,2 mill. kr–
Per Rolf Sævik gjennom Havila Holding AS → Pison AS; Pison AS. Eier også aksjer i TV12 Norge Holding AS (20 %), Havgapet AS (7,57 %), Helgøy Gartneri AS (5 %), Bonheur ASA (under 0,01 %)4,6 %7,2 mill. kr54 420 kr
MP Pensjon PK4,5 %7,2 mill. kr–
Abraham Vincent Odfjell gjennom Farvatn Capital AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Farvatn Capital AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Aseo Ii AS (99 %), Aseo AS (99 %), Farvatn Ii AS (30 %)2,1 %3,2 mill. kr14 884 kr
Elise Odfjell gjennom Farvatn Capital AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Farvatn Capital AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Farvatn Ii AS (30 %)2,1 %3,2 mill. kr14 884 kr
Sofie Odfjell gjennom Farvatn Capital AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Farvatn Capital AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Farvatn Ii AS (30 %)2,1 %3,2 mill. kr14 884 kr
Are Rabben gjennom Havila Holding AS → HSR Invest AS; HSR Invest AS1,4 %2,2 mill. kr4 006 kr
Eirin Rabben Mangfeldt gjennom Havila Holding AS → HSR Invest AS; HSR Invest AS1,4 %2,2 mill. kr4 006 kr
Heine Strømme gjennom Strømme Strøm AS1 %1,6 mill. kr0 kr
Øystein Barmen gjennom Hawkeye Invest AS1 %1,5 mill. kr0 kr
Nordnet Bank AB1 %1,5 mill. kr–
Håvard Gjelseth gjennom Visimo AS0,8 %1,3 mill. kr0 kr
Verdigrunnlag
197,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
157,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,7 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • JAHATT AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i HAV GROUP ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • UCVO AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i HAV GROUP ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Innskutt egenkapital i FARVATN CAPITAL AS falt med 156,6 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i FARVATN CAPITAL AS steg fra 102 mill. kr i 2024 til 1,6 mrd. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • FARVATN CAPITAL AS gikk fra 15,4 % til 0 % av aksjene i ANCHOR SECONDARY 6 AS i 2025.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 3,6 % til 0 % av aksjene i ARBION INDUSTRIES AS i 2025.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 3,2 % til 0,8 % av aksjene i LIFECARE ASA i 2025.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 3 % til 1,4 % av aksjene i NOS NOVA AS i 2025.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 1,6 % til 0,1 % av aksjene i ZELLUNA ASA i 2025.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i PHILLY SHIPYARD AS i 2025.
  • EMINI INVEST AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (41,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (35,6 mill. kr).
  • HSR INVEST AS delte anslagsvis ut 12,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (59 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (53 mill. kr).
  • INNIDIMMAN AS delte anslagsvis ut 11 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (36,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (31,5 mill. kr).
  • HAV GROUP ASA gikk fra 9,5 % til 0 % av aksjene i HAV GROUP ASA i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • HAV GROUP ASA gikk fra 9,5 % til 0 % av aksjene i HAV GROUP ASA i 2024.
  • Finansinntektene i HAVILA HOLDING AS steg fra 116,4 mill. kr i 2023 til 3,7 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i FARVATN CAPITAL AS falt med 262,6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 5,9 % til 2,4 % av aksjene i SKANDIA GREENPOWER AS i 2024.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 4,2 % til 2,3 % av aksjene i CODELAB CAPITAL AS i 2024.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 4 % til 0,6 % av aksjene i KNOX ENERGY SOLUTIONS AS i 2024.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 3,8 % til 2 % av aksjene i ARGEO ASA i 2024.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 2,1 % til 0,4 % av aksjene i STANDARDCOIN AS i 2024.
  • NORDNET LIVSFORSIKRING AS gikk fra 1,8 % til 0,1 % av aksjene i HAVILA SHIPPING ASA i 2024.
  • EMINI INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (36 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (41,2 mill. kr).
  • Finansinntektene i EMINI INVEST AS steg fra 549 kr i 2023 til 11,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HSR INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (55,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (59 mill. kr).
  • Finansinntektene i HSR INVEST AS steg fra 184 013 kr i 2023 til 11,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • INNIDIMMAN AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (29,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (36,1 mill. kr).
  • Finansinntektene i INNIDIMMAN AS steg fra 4 610 kr i 2023 til 11,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av børsverdien ved årsskiftet, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.