Anslag · inntektsår 2025
Stavanger Kapitalforvalting Invest 2 AS
Org.nr. 925809721 · AS · Industri-, produkt- og motedesignvirksomhet · Sola
Aksjene i Stavanger Kapitalforvalting Invest 2 AS gir de 17 personlige eierne anslagsvis 224 471 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 41,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Stavanger Kapitalforvalting Invest 2 AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −0,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,81 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Stavanger Kapitalforvalting Invest 2 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 20,2 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (20,3 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 771 827 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Stavanger Kapitalforvalting Invest 2 AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 20,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 274 023 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 666 647 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 52 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 531 591 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 414 388 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Stavanger Kapitalforvalting Invest 2 AS?
Stavanger Kapitalforvalting Invest 2 AS eies til slutt av Personlig eier A (19,5 % gjennom Kristians And AS), Personlig eier B (15,9 % gjennom Stavanger Kapitalforvaltning AS), Personlig eier C (15,2 % gjennom Sirius AS), Personlig eier D (11,6 % gjennom Turbinova AS) og Personlig eier E (9,2 % gjennom Egenes Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Stavanger Kapitalforvalting Invest 2 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Kristians And AS | 19,5 % | 8 mill. kr | 62 482 kr |
| Personlig eier B gjennom Stavanger Kapitalforvaltning AS | 15,9 % | 6,6 mill. kr | 47 900 kr |
| Personlig eier C gjennom Sirius AS | 15,2 % | 6,2 mill. kr | 44 864 kr |
| Personlig eier D gjennom Turbinova AS | 11,6 % | 4,8 mill. kr | 29 968 kr |
| Personlig eier E gjennom Egenes Invest AS | 9,2 % | 3,8 mill. kr | 20 276 kr |
| Personlig eier F gjennom Wiig Investment AS | 8,9 % | 3,7 mill. kr | 18 981 kr |
| Personlig eier G gjennom Incrementor AS | 3,8 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Sirius AS | 3 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Langsyn AS | 2,9 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Turbinova AS | 2,9 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Steinsholm Invest AS | 2,5 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Sirius AS | 1,3 % | 529 776 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Hildr AS | 0,7 % | 291 648 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Holmryger Kapitalforvaltning AS | 0,7 % | 291 646 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Jak Stene Invest AS | 0,7 % | 291 639 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 51,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 41,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 224 471 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 414 388 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i STAVANGER KAPITALFORVALTING INVEST 2 AS økte med 13,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i STAVANGER KAPITALFORVALTING INVEST 2 AS økte fra 51 103 138 til 57 390 266 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- KRISTIANS AND AS gikk fra 8,4 % til 0 % av aksjene i NOVORENDER AS i 2025.
- KRISTIANS AND AS gikk fra 8,4 % til 0 % av aksjene i PN HOLDCO AS i 2025.
- Finansinntektene i SIRIUS AS steg fra 12,7 mill. kr i 2024 til 45,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SIRIUS AS gikk fra 3 % til 0 % av aksjene i NOVORENDER AS i 2025.
- SIRIUS AS gikk fra 3 % til 0 % av aksjene i PN HOLDCO AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i TURBINOVA AS falt med 12 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- TURBINOVA AS gikk fra 9,1 % til 0 % av aksjene i ADVANCED CONTROL - POWER & DRIVES AS i 2025.
- EGENES INVEST AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−3,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−1,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i STAVANGER KAPITALFORVALTING INVEST 2 AS økte med 6,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i STAVANGER KAPITALFORVALTING INVEST 2 AS økte fra 44 518 980 til 51 103 138 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- KRISTIANS AND AS delte anslagsvis ut 10,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (178,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (34,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (202,7 mill. kr).
- SIRIUS AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i 4HUMAN INVEST AS i 2024.
- TURBINOVA AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−4,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (9,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,4 mill. kr).
- TURBINOVA AS gikk fra 11,7 % til 0 % av aksjene i ADVANCED CONTROL ROBOTIC AS i 2024.
- EGENES INVEST AS delte anslagsvis ut 640 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (435 765 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Well Conveyor AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.